Dominika Walichniewicz, Maciej Cichowicz i Michał Jakubaszek byli gośćmi Filipa Sobczaka w najnowszej odsłonie programu Pytania o Toruń. Wśród poruszonych tematów znalazły się: sesja absolutoryjna, pozytywna ocena Trasy Staromostowej przez eksperta z Polski i fala hejtu na obrońcę z urzędu Yomeykerta R.-S. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania audycji.
Filip Sobczak: Bardzo ważna sesja Rady Miasta Torunia za nami. Prezydent otrzymał absolutorium, rozmawialiśmy też o raporcie o stanie gminy. I tak przewodniczący Adrian Mól z Prawa i Sprawiedliwości trochę mnie sprowokował do tego pytania, które zaraz państwu zadam. Taka refleksja mnie naszła, czy od dwóch lat żyjemy w nowym Toruniu pod rządami Pawła Gulewskiego? Administracja w tym raporcie o stanie gminy chwali się m.in. wyznaczeniem strefy zachód, współrządzeniem miastem przez mieszkańców. W raporcie mogłem też przeczytać o tym, że jest silna pozycja Torunia w obszarze kultury, turystyki, innowacji i rosnąca współpraca metropolitarna w ramach Metropolii Toruńskiej. No i może zaczniemy sobie od radnego Prawa i Sprawiedliwości z tym pytaniem, czy od dwóch lat żyjemy w Nowym Toruniu?
Michał Jakubaszek: To zależy kogo się zapytamy, bo jeżeli spojrzymy np. na komentarze osób, które obserwują profil prezydenta Gulewskiego, to są komentarze bardzo pozytywne. Oczywiście te, których prezydent nie usunął, czy też nie wykreślił, bo przecież z tego narzędzia regularnie korzysta.
Jeżeli spojrzymy np. na komentarze czytelników ototorun.pl, gdzie mamy absolutnie pełną wolność wypowiedzi, to te komentarze są bardzo krytyczne. Ja jednak przychylam się do tych dość krytycznych opinii, do tych dość krytycznych ocen, bo czego byśmy tak naprawdę nie ruszyli, któregokolwiek z tych sektorów dotyczących funkcjonowania miasta, to albo sukcesów nie widać, albo są wręcz porażki.
Filip Sobczak: A te sukcesy, o których przed chwilą powiedziałem, które wyczytałem w tym raporcie?
Michał Jakubaszek: Ja wczoraj zacząłem akurat pytania i również część dyskusji od kwestii związanych z gospodarką. Prezydent, przypominam sobie, w kampanii wyborczej obiecywał, czy mówił, że Toruń powinien, i tak właśnie powinniśmy myśleć o Toruniu i marzyć o Toruniu, to Toruń powinien się rozwijać w tym kierunku, aby powstawały nowoczesne miejsca pracy, miejsca pracy dla wyspecjalizowanych pracowników, wysokopłatne, tak aby też również z rynku pracy ci adepci młodzi, w szczególności kierunków uniwersyteckich, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znaleźli tutaj zatrudnienie, żeby Torun się, mówiąc krótko, rozwijał.
Filip Sobczak: No jest odpowiedź w postaci wyznaczenia strefy zachód, gdzie mają takie firmy powstać.
Michał Jakubaszek: Zadałem konkretne pytanie, jakich przedsiębiorców udało się prezydentowi ściągnąć. Dyrektor Szarszewski odpowiedział, że jest jakaś firma, która zatrudnia 50 osób, nowa firma w Toruniu. W międzyczasie z Torunia wypłynęło Centrum Wojsk Obrony Terytorialnej. Pan prezydent Gulewski zamiast się spotkać z generałem Stańczykiem, który odpowiadał za to Centrum Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym czasie wyjechał na imprezę polityczną Campus Polska. Nie miał czasu nawet z osobą decyzyjną w tej sprawie się spotkać i porozmawiać, więc te miejsca pracy niestety odpływają.
To tylko część naszego programu. Całość możesz obejrzeć i wysłuchać poniżej.
Autor: Filip Sobczak
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Nowy prezydent wyznacza nowe kierunki rozwoju miasta takie jak strefa biznesu Toruń zachód, łącznie z habem metropolitarnym ,portfolio turystyki i transportu drogowego.Widać dużo pozytywnych zmian ,które korzystnie wpływają na nastroje mieszkańców.
Tak żyjemy w gorszym Toruniu
Pan Prezydent Michał Zaleski wyznaczył kierunki rozwoju Grodu Kopernika i teraz pilnuje , żeby ten te dzieła kontynuował. W końcu szkolił go gdy ten był Jego zastępcą.
Nowy prezydent wyznacza nowe kierunki rozwoju miasta takie jak strefa biznesu Toruń zachód, łącznie z habem metropolitarnym ,portfolio turystyki i transportu drogowego.Widać dużo pozytywnych zmian ,które korzystnie wpływają na nastroje mieszkańców.
Tak żyjemy w gorszym Toruniu
Pan Prezydent Michał Zaleski wyznaczył kierunki rozwoju Grodu Kopernika i teraz pilnuje , żeby ten te dzieła kontynuował. W końcu szkolił go gdy ten był Jego zastępcą.