Prezydent Torunia Paweł Gulewski otrzymał absolutorium

26/06/2026 11:00

Rada Miasta Torunia udzieliła Prezydentowi Miasta Torunia Pawłowi Gulewskiemu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Podczas sesji radni zatwierdzili również sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu.

Za udzieleniem absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia z tytułu wykonania budżetu za rok 2025 głosowało 18 radnych, przeciw 6, natomiast wstrzymała się 1 osoba. 

Budżet Torunia za 2025 rok zamknął się dochodami na poziomie ponad 2,162 mld zł oraz wydatkami w wysokości 2,154 mld zł. Rok zakończył się nadwyżką budżetową wynoszącą 7,5 mln zł. Jednocześnie miasto zrealizowało inwestycje o wartości ponad 429 mln zł, co stanowiło około 20 proc. wszystkich wydatków.

- To był rok odpowiedzialnego zarządzania finansami miasta. Pomimo wielu wyzwań udało nam się nie tylko utrzymać stabilność finansową, ale również realizować ambitne inwestycje i skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne. Dziękuję Radzie Miasta za zaufanie, a wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, miejskich jednostek i spółek za codzienną pracę na rzecz Torunia. Bez Państwa zaangażowania, profesjonalizmu i często dodatkowej pracy poza standardowymi godzinami nie osiągnęlibyśmy tego, co dziś podsumowujemy. Jesteśmy z Państwa dumni. To również Państwa sukces - powiedział Prezydent Miasta Torunia, Paweł Gulewski. - Rok 2025 był rokiem wyjątkowym. Dziękuję za wspólną pracę i zaangażowanie.

Największą część budżetu tradycyjnie przeznaczono na oświatę i wychowanie. Na ten cel wydatkowano niemal 892 mln zł. Znaczące środki skierowano także na pomoc społeczną, transport publiczny, gospodarkę komunalną oraz rozwój infrastruktury drogowej.

W 2025 roku miasto przeznaczyło ponad 429 mln zł na inwestycje. Kontynuowano m.in. budowę szkoły przy ul. Grasera, rozwijano budownictwo mieszkaniowe, modernizowano infrastrukturę drogową i transport publiczny oraz realizowano liczne przedsięwzięcia społeczne i kulturalne.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz podkreślił, że wykonanie budżetu potwierdza dobrą kondycję finansową miasta.

- Budżet to przede wszystkim konkretne działania i inwestycje służące mieszkańcom. Wyniki finansowe za 2025 rok pokazują, że Toruń jest miastem stabilnym, odpowiedzialnie zarządzanym i konsekwentnie realizującym przyjęte cele rozwojowe mówił Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. - Niech ta decyzja zdecydowanej większości Rady będzie źródłem przede wszystkim satysfakcji dla Pana Prezydenta i jego współpracowników, całego Urzędu oraz podległych spółek. Tak, jak Pan Prezydent wspomniał niech będzie również inspiracją do dalszej pracy, bo rok 2026 przekroczył półmetek.

Ważnym potwierdzeniem stabilnej sytuacji finansowej miasta było także podniesienie przez agencję Fitch Ratings międzynarodowego ratingu Torunia do poziomu BBB+ z perspektywą stabilną.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Najnowsze wiadomości