Nadchodzi 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BellaTOFIFEST. Tradycyjnie już jednym z elementów wydarzenia będą kina plenerowe. Pojawi się też nowa lokalizacja.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy BellaTOFIFEST rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 3 lipca. Święto kina niepokornego przyciągnie do Torunia znane osobistości ze świata polskiego filmu. Do naszego miasta przyjadą m.in. Agata Kulesza, Tomasz Schuchardt i Łukasz Simlat.
Przy okazji festiwalu Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri otrzyma pochodząca z Torunia Magdalena Czerwińska. Najważniejsze prezydenckie odznaczenie, a więc medal Thorunium, zostanie wręczone torunianinowi Bogusławowi Lindzie.
Na publiczność czeka ponad 130 pokazów i blisko 20 bloków. Oprócz tego zaplanowano liczne spotkania. Szczegółowy harmonogram jest dostępny TUTAJ. Bilety są do nabycia TUTAJ.
Stałym elementem MFF BellaTOFIFEST są kina plenerowe, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Wzorem poprzednich lat będą to: dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, ogród przy Dworze Mieszczańskim i plac przy Centrum Bumar.
Nowością jest lokalizacja w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, która będzie miała swój oryginalny klimat. Publiczność obejrzy filmy w otoczeniu zabytkowych chat. - Wchodzimy w przestrzeń Muzeum Etnograficznego, ale nie do dobrze znanego amfiteatru, lecz między chaty. Rozłożymy tam krzesła i będzie można podziwiać dwa niezwykłe ludowe horrory - powiedziała Kafka Jaworska, dyrektorka MFF BellaTOFIFEST.
Organizatorzy nie wykluczają nowych lokalizacji przy kolejnych edycjach. - Małe przestrzenie, w których byliśmy do tej pory, nie są z gumy. Nie jesteśmy w stanie wstawić tam więcej leżaków. A ponieważ potrzeby widzów są coraz większe, pojawiają się kolejne lokalizacje. W tym roku jest to Muzeum Etnograficzne, ale myślę, że na tym nie poprzestaniemy i będą następne - zapowiada Dorota Płoska-Grzybowska, producentka MFF BellaTOFIFEST.
Tegoroczna sekcja Kino pod gwiazdami, a więc pokazy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, to przegląd tego, o czym mówiło światowe kino w ostatnich miesiącach. Publiczność zobaczy: „Wartość sentymentalną”, „Bez wyjścia”, „Kopnęłabym cię, gdybym mogła”, „Dźwięki miłości”, „Pillion”, „Sirât” oraz „Życie Chucka”.
Na placu przy Centrum Bumar publiczność zobaczy „Sezony” i „Życie dla początkujących”. Jak zapowiadają organizatorzy, kino przy Dworze Mieszczańskim to przestrzeń dla filmów - klasycznych i nowych, śmiesznych i wzruszających, wielkich i kameralnych. Pokazane zostaną tu: „Cinema Paradiso”, „Kiedy Harry poznał Sally”, „Piękny umysł”, „La Grazia”, „Pokój z widokiem” oraz „Fortepian”.
Kino w Muzeum to dwie noce z filmami, które budują napięcie powoli, cierpliwie i z rozmysłem. Zanim cokolwiek się wydarzy, już czujemy, że coś jest nie tak. „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” Roberta Eggersa to debiut reżysera, który stał się jednym z najważniejszych twórców współczesnego kina gatunkowego. XVII-wieczna Nowa Anglia, rodzina wygnana z kolonii, mroczny las i narastający strach, który nie potrzebuje efektów specjalnych - wystarczą mu cisza, wiatr i dziecko, które zniknęło.
Natomiast „Omen” Richarda Donnera to klasyk gatunku w najpełniejszym znaczeniu tego słowa. Historia dyplomaty, który nieświadomie adoptuje potomka Szatana, od prawie pięciu dekad pozostaje wzorcem tego, jak budować grozę z pozorów normalności i muzyki Jerry'ego Goldsmitha, która wchodzi pod skórę na długo po seansie.
Wstęp na wszystkie pokazy w kinach plenerowych jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram pokazów znajdziecie TUTAJ.
Autor: Bartosz Fryckowski
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze