Pytania o Toruń - ile Toruń zyska jako sponsor tytularny Camerimage?

Dominika Walichniewicz, Bartosz Szymanski i Łukasz Broniszewski byli gośćmi Filipa Sobczaka w najnowszej odsłonie programu Pytania o Toruń. Wśród poruszonych tematów znalazły się: nowa nazwa festiwalu ToruńCAMERIMAGE, brak kolejnej edycji Sylwestra z Polsatem w naszym mieście, likwidacje oddziałów przedszkolnych oraz próby zastraszenia dziennikarza ototorun.pl Tomasza Kaczyńskiego przez Krzysztofa Podgórskiego. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania audycji.

Filip Sobczak: Cały czas wiele się mówi o nazwie festiwalu CAMERIMAGE. Już nie będzie EnergaCAMERIMAGE, lecz będzie ToruńCAMERIMAGE. Radni już zagłosowali w tej sprawie. Mam tutaj wyniki głosowania, 17 radnych było za, jeden tylko przeciw. Marek Krupecki z Koalicji Obywatelskiej. No i też ciekawostka, że sześcioro radnych było obecnych, ale nie zagłosowało. Nie wiem, czy poszli na papierosa, czy do toalety. Byli obecni na sesji, ale ani nie dodali głosu za, ani przeciw, ani się nie wstrzymali. Za była pani Dominika Walichniewicz, która jest z nami dzisiaj obecna, więc zapytam się od razu panią radną, dlaczego Pani była za? Przypomnę, że w związku z tym, że Toruń będzie w nazwie festiwalu, zapłacimy 5,5 mln zł przez kolejne lata - 1,5 mln na tegoroczną edycję, 1,8 mln za 2027 rok i 2,2 mln na 2028 rok.

Dominika Walichniewicz: Tak, rzeczywiście byłam za, poparłam tą uchwałę. Tak jak już, bo już w tym programie wiele razy o tym rozmawialiśmy, o CAMERIMAGE akurat tak mi przypadło, że już niejednokrotnie się na ten temat wypowiadałam tutaj u państwa. Co do samej inwestycji mam spore wątpliwości i o tym już mówiłam wielokrotnie, ja podtrzymuję to stanowisko. Gdybym, jeszcze raz też powtórzę to, co mówiłam już kiedyś w państwa programie, że gdybym była radną w momencie podejmowania tych kluczowych decyzji, śmiało mogę powiedzieć, że nie poparłabym tej decyzji.

Niemniej jednak w tej chwili jesteśmy na takim etapie już, że wyjście mamy niewielkie, właściwie nie mamy go w ogóle. To znaczy albo przysłowiowo ratujemy to, co jest, albo zatrzyma się na takim to etapie, jak jest w tej chwili, budowa tej inwestycji i w zasadzie miasto nie będzie miało z tego już zupełnie nic. Jeżeli miałam do wyboru, tak jak powiedziałam, te dwie opcje, wybrałam tą pierwszą.

Filip Sobczak: Tu bardziej chodzi o nazwę i festiwal.

Dominika Walichniewicz: Było to podyktowane tym, żeby jednak promować miasto, przynajmniej próbować z tej inwestycji wyciągnąć chociaż cokolwiek na korzyść Torunia. Wiemy, jak tam jest sytuacja, wiemy, że są sprawy sądowe, odszkodowania, wiemy, że jest wiele niejasności i wiele wątpliwości. I nie będę udawała, że jest inaczej. Mówię o tym otwarcie, wiele razy o tym mówiłam.

Niemniej jednak w tej chwili, tak jak powiedziałam, tak naprawdę miasto nie ma wyjścia. Ministerstwo, jak wiemy, obecnie tych funduszy nie chce przeznaczyć. I tutaj, w przeciwieństwie do radnego Michała Zaleskiego, mogę powiedzieć, że ja to rozumiem, dlaczego tak jest. I nawet trudno mi jest mieć pretensje do ministerstwa, w którym przecież władza się zmieniła.

Filip Sobczak: Zdradzimy pani, dlaczego tak jest?

Dominika Walichniewicz: Myślę, że jest to związane z sytuacją wokół tej inwestycji i pewnie wątpliwością o jej opłacalności. Myślę, że ministerstwo się kieruje tym, aczkolwiek to nie jest jakaś tam informacja, która bezpośrednio wychodzi od nich.

To tylko część naszego programu. Całość możesz obejrzeć i wysłuchać poniżej. 

Autor: Filip Sobczak

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: ototorun.pl Aktualizacja: 11/05/2026 09:08

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Diagnosta - niezalogowany 2026-05-10 08:24:48

    Toruń ma : CK Jordanki, Aulę UMK, teatr muzyczny, motoarenę, Arenę Toruń, Teatr Horzycy. Zamiast budować tego molocha i później go utrzymywać, można rozsądnie wykorzystać istniejące budynki i pracowników.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Mieszkaniec - niezalogowany 2026-05-10 08:57:04

    To wiedzą mieszkańcy i dziwią się co się dzieje w mieście. To dlaczego radni tak uparcie chcą budowy Misia Naszych Czasów ,przecież dawna epoka już minęła, czyżby za namową byłego prezydenta miasta.

    • Zgłoś wpis
  • Świat się śmieje - niezalogowany 2026-05-10 15:04:48

    Diagnosta zapomniałeś jeszcze Baju Pomorskim, Tor-tor, salę kina OSA (pewno nie wie co to) I inne możliwości. Niestety tor-tor, baj pomorski czy stadion arena służą czemuś innemu. To tak jakby jeść zupę widelcem, a mięsa łyżką. Ja wiem, że są ludzie, którym jest wszystko jedno. Najlepiej zupę wyżłopać, a resztę zjeść "łapyma". Ludzie powinniście twórcę festiwalu całować tam gdzie się plecy kończą, bo innego bolszewika co rok wychwalacie za przekręt stulecia.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Najnowsze wiadomości