Reklama

W centrum handlowym w Toruniu stanie kino plenerowe. Zaplanowano bezpłatne pokazy

Na ten klimat warto czekać cały rok! Już po raz czwarty w czasie Festiwalu TOFIFEST plenerowe seanse odbędą się na terenie Centrum Bumar. Projekcje zaplanowano na 27 i 28 czerwca na godzinę 22:00.

Wielkie święto kina w Toruniu

Tegoroczna 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BellaTOFIFEST potrwa od 27 czerwca do 3 lipca 2026 r. Projekcje odbędą się w CKK Jordanki, Cinema City, Centrum Kultury Dwór Artusa oraz kinie plenerowym. W ciągu siedmiu dni zaplanowano blisko 100 seansów w różnych lokalizacjach. Do tego odbędą się dwa wydarzenia specjalne, które nie są pokazem konkretnego tytułu, a panelami dyskusyjnymi. 

Kino plenerowe w dawnej fabryce

Święto kina w naszym mieście to też mnóstwo różnego typu wydarzeń towarzyszących, dzięki którym sztuka „wychodzi” do mieszkańców. Torunianie mogą liczyć na plenerowe ekspozycje w nietypowych lokalizacjach.

Reklama

W trzech poprzednich latach wielką popularnością cieszyły się pokazy organizowane na terenie Centrum Bumar przy ul. Lelewela. Nie ma się czemu dziwić bowiem seanse pomiędzy zabytkowymi murami dawnej fabryki mają niepowtarzalny klimat i stanowią wyjątkową atrakcję na początek wakacji. Warto na to czekać cały rok!

Zaplanowano dwa bezpłatne pokazy

Wiemy już, co i kiedy będzie pokazane na ekranie kina plenerowego ustawionego w postindustrialnych przestrzeniach przy Hali Targowej. Bezpłatne seanse odbędą się 27 i 28 czerwca, a widzowie będa mogli zobaczyć odpowiednio: “Sezony” w reż. Michała Grzybka oraz „Życie dla początkujących” w reż. Pawła Podolskiego. 

Reklama

Seanse pośród zabytkowych murów toruńskiej Hali Targowej przy ul. Lelewela 33 zaplanowano na godzinę 22.  - Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie oraz ograniczoną liczbę leżaków, jaką dysponujemy, tradycyjnie bardzo prosimy, aby każdy, kto posiada własne leżaki, zabrał je ze sobą do auta na wypadek, gdyby zabrakło wolnych miejsc. Przypominamy, że pokaz jest bezpłatny i każdy może do nas dołączyć, a ponieważ wstęp nie jest biletowany, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile faktycznie osób pojawi się na projekcji - mówi dyrektor Centrum Bumar Katarzyna Pachucy

Reklama

Sobota - Sezony

W sobotę (27 czerwca) o godzinie 22:00 będziemy mogli zobaczyć film „Sezony”.  Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą reżyser Michał Grzybowski oraz Agnieszka Dulęba-Kasza, która w tej produkcji wciela się w rolę Oli. 

Film został zakwalifikowany do Konkursu Perspektywy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdjęcia nakręcono w całości w Toruniu, m.in. w Teatrze Wilama Horzycy. W rolach głównych występują Łukasz Simlat i Agnieszka Dulęba-Kasza, a w obsadzie są jeszcze takie gwiazdy jak Andrzej Seweryn i Andrzej Grabowski.  

Reklama

Na polską produkcję zwrócił uwagę krytyk nowojorskiego „Wall Street Journal” John Anderson, który zamieścił jej pochlebną recenzję na stronie internetowej prestiżowego dziennika. W tekście „Polska komedia o małżeństwie i sztuce”, określił obraz nakręcony w naszym mieście mianem „bardzo zabawnego i uroczego”. 

Akcja komedii opowiada o kryzysie małżeńskim pary aktorów Marcina (Łukasz Simlat) oraz Oli i toczy się podczas trzech różnych spektakli - życie prywatne bohaterów miesza się z rzeczywistością sceny teatralnej.   Dwójka bohaterów pracuje w tym samym teatrze. Na scenie są profesjonalistami, jednak poza nią jest im coraz trudniej się porozumieć. Świadkami ciągłych sprzeczek i wzajemnych pretensji są zarówno ich dzieci, jak i koledzy z pracy. Jednak kiedy Ola żąda rozwodu, Marcin nie potrafi zaakceptować jej decyzji. Sprawa komplikuje się, gdy mężczyzna odkrywa, co zaszło między nią a współpracownikami… 

Reklama

„Sezony” to inteligentna komedia o miłości, kryzysie relacji i próbie odnalezienia siebie w świecie pełnym teatralnych absurdów. 

Niedziela - Życie dla początkujących 

Film “Życie dla początkujących” to pełnometrażowy debiut Pawła Podolskiego, który przełamuje dyskusję na temat przemijania i kruchości życia momentami pełnymi humoru. 

Introwertyczna Monia jest wampirzycą pracującą w domu spokojnej starości, gdzie potajemnie żywi się krwią zmarłych pacjentów. Jej spokojne i przewidywalne życie zmienia się, gdy na jej drodze pojawia się Czarek – śmiertelnik, który odkrywa jej sekret. Wkrótce w ośrodku zaczynają dziać się niepokojące rzeczy, a Monia musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów i pojawieniem się drugiego wampira – Mirka, którego sama przemieniła.

Reklama

„Życie dla początkujących” to przewrotna czarna komedia o samotności, potrzebie bliskości i poszukiwaniu sensu życia. Film w nietypowy sposób opowiada o tym, że nawet w obliczu nieśmiertelności warto nauczyć się naprawdę żyć.

W 2025 roku film „Życie dla początkujących” zdobył cztery nagrody na krajowych festiwalach. Na OFF CAMERA Paweł Podolski został laureatem Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, a Magdalena Maścianica otrzymała Nagrodę Specjalną „Rising Star” za najlepszy debiut aktorski. Podczas festiwalu Młodzi i Film Paweł Podolski odebrał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Z kolei na SplatFilmFest produkcja została wyróżniona Nagrodą Publiczności dla najlepszego filmu pełnometrażowego. 

Reklama

Autor: Arkadiusz Kobyliński

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: Festiwal TOFIFEST / Centrum Bumar Aktualizacja: 24/06/2026 05:50
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości