Reklama

W Toruniu powstaną mieszkania dla osób, których nie stać na kredyt

Arkadiusz Kobyliński
27/06/2021 05:00

Toruń dołączy do Krajowego Zasobu Nieruchomości i będzie realizował program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. To kolejna szansa na budowę mieszkań dla osób o o umiarkowanych dochodach.

TBS-y na JAR-ze, inwestycja na Glinkach przy Poznańskiej, Mieszkanie Plus w rejonie ul. Okólnej i gen. W. Andersa a teraz przystąpienie do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Takie są plany miasta na  zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach. 

- Ciągle rozglądamy się za nowymi inicjatywami mającymi poszerzyć zasób mieszkaniowy w mieście, finansowanymi z zewnątrz. A jedyny istotny partner to jest rząd polski, który jest w stanie zapewnić środki bądź to z budżetu, bądź w inny sposób kreowane, by mogły powstawać mieszkania na wynajem – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski

Reklama

Stąd właśnie pomysł na dołączenie do KZN. Założeniem tego programu jest stworzenie alternatywnych rozwiązań najmu mieszkania dla osób, których nie stać na kredyt  lub tych, którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

Deklaracją podjęcia tej inicjatywy było zawarcie porozumienia między Gminą Miasta Toruń a KZN.  - W Toruniu kończymy prace związane z Mieszkaniem Plus, ale nie zasypiamy gruszek w popiele i przygotowujemy kolejny duży projekt mieszkaniowy – w jego pierwszym etapie powstanie 200 mieszkań – zapowiedział podczas spotkania na placu Dominikańskim Zbigniew Rasielewski, zastępca prezydenta miasta Torunia.

Reklama

Później sprawą musiała zająć się jeszcze Rada Miasta, która podczas ostatniej sesji przyjęła dwie kluczowe uchwały. Pierwsza dotyczyła utworzenia niezbędnej w tym przypadku spółki Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Toruński, a druga - generalnie rzecz ujmując - finansowania całego projektu. Miejscy rajcy byli jednogłośni w tych kwestiach. 

Z przyjętych dokumentów wynika, że  udziałowcem SIM będzie także Krajowy Zasób Nieruchomości. Program zakłada jednostkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM, dodatkowe wsparcie z puli 1,5 mld zł oraz możliwość zasilania co roku Funduszu Dopłat kwotą do 1 mld zł, a także dostęp do gruntów z zasobu KZN. Źródłem finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będą:

Reklama

- bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji,

- 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na daną inwestycję,

- pozostała kwota z preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajoweg

- ood 10 proc. do 30 proc. udziału wniesionego przez lokatorów,

Trzy pierwsze z wymienionych punktów to źródła zewnętrzne. Wydaje się więc, że budżet Torunia nie będzie w żaden dodatkowy sposób obciążony. Poza nimi w kosztach będą uczestniczyć lokatorzy, co jest rozwiązaniem charakterystycznym dla systemu czynszowego TBS. 

Reklama

Najemcy danych lokali, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. (25 proc. w dużych miastach) kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach. Skąd wziąć na to środki, skoro nie z kredytu? Sfinansowanie tego specyficznego „wkładu własnego”  można uzyskać na przykład dzięki „bonowi mieszkaniowemu”, który według zapowiedzi zostanie uruchomiony w ramach rządowego Polskiego Ładu. 

– Będzie on mógł być wykorzystany jako  na pokrycie partycypacji – 25 proc. wartości mieszkania będzie można zapłacić tym bonem. W zależności od sytuacji rodziny będzie on wynosił 5000-45 000 zł – wyjaśniał jeszcze podczas spotkania w Toruniu Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Co warto podkreślić, jest to partycypacja zwrotna, nikt niczego nie traci. Jeśli ktoś będzie chciał się wyprowadzić, to dostanie zwaloryzowaną partycypację z powrotem, a jeśli ktoś będzie chciał wykupić mieszkanie, to kwota, którą zapłaci teraz, będzie mu zaliczona na poczet zapłaty ceny przy wykupie tego mieszkania – dodał.

Reklama

Dodatkowo będą im przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start – ich wysokość będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, miesięcznie może wynieść do 300-400 zł. Preferencyjny czynsz będzie można płacić przez 15 lat i będzie on średnio o ponad 50% niższy od czynszu rynkowego.

(Arkadiusz Kobyliński)

Fot. głównie: Wojciech Szabelski/UM Toruń, zdjęia w galerii: torun.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu.To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości