W Toruniu - przy ul. Okólnej i gen. W. Andersa powstaje osiem czterokondygnacyjnych bloków w ramach programu Mieszkanie Plus.
Nie ma obecnie szybciej powstającego osiedla w Toruniu. Po ośmiu miesiącach od uruchomienia prac budowlanych na działce przy ul. Okólnej stoi już sześć z ośmiu budynków. W tym miesiącu rozpoczął się montaż ostatniej pary.
- Ponadto, w dwóch pierwszych budynkach zakończyły się już prace wykończeniowe. Roboty wewnątrz mieszkań i na klatkach schodowych trwają już w kolejnych blokach. Generalny Wykonawca - firma Pekabex - korzystając ze sprzyjającej aury prowadzi już także prace związane z zagospodarowaniem terenu osiedla - podkreśla Ewa Syta z PRF Nieruchomości.
Mieszkanie Plus w Toruniu to pierwsza realizacji w ramach rządowego programu, która w całości zostanie przeprowadzona przy wykorzystaniu technologii prefabrykacji. Odbywający się na placu budowy montaż gotowych elementów pozwala skrócić czas prowadzenia inwestycji o kilka miesięcy. Technologia tzw. wielkiej płyty wróciła do łask.
Jak przebiega konstrukcja obiektów? Dla jednej kondygnacji wykorzystywane jest ok. 50 ścian. W skład tego wchodzą zewnętrzne ściany trójwarstwowe, ściany wewnętrzne i ściany wewnątrzlokalowe. Najcięższe z nich ważą ok. 12 ton. Ich powierzchnia to 20 m kw. - 9 m szerokość, 3 m wysokości.
- Montaż ścian w technologii systemu PekaBex jest dość prosty - tłumaczy kierownik budowy Jakub Czamański. - Na gotowym stropie w wyznaczonych przez geodetę wcześniej miejscach ściany są kotwione do stropu. Wielkogabarytowe elementy posiadają pomiędzy sobą przekładki z wełny w celu zapewnienia izolacji termicznej oraz zamki dyblowania, które są na bieżąco zalewane zaprawą, która usztywnia całą konstrukcję. Sprawna ekipa monterska jest w stanie montować ok. 20 ścian dziennie - dodaje.
W sumie w ośmiu czterokondygnacyjnych budynkach powstanie 320 mieszkań. Najwięcej będzie lokali dwupokojowych - 208. Co czwarty będzie miał trzy pokoje, a 8 proc. to kawalerki (24). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.
Jak przekazał prezydent Torunia Michał Zaleski zakładanym terminem zakończenia prac, odbioru i zasiedlenia mieszkań planowane jest na luty 2022 roku. Ta informacja jest bardzo ważna dla osób, które chciałyby skorzystać z rządowego programu, bowiem rekrutacja rusza pół roku przed końcem budowy. Odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością.
Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania.
(Arkadiusz Kobyliński)
fot. PFR Nieruchomości
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!