Fala upałów dotrze dziś do Torunia. Kulminacja gorąca ma nastąpić w jednak niedzielę, kiedy to temperatura mocno zbliży się do 40 st.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziś do Torunia dotrze upał. Po południu temperatura w naszym mieście podskoczy do 31 stopni. Aktualnie na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie II stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Będzie upalnie, a do tego słonecznie. Od czasu do czasu chmury przysłonią jednak niebo - prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Nadal sucho, bez opadów deszczu.
Północno-zachodni, skręcający na północny wiatr będzie początkowo słaby, a z biegiem dnia coraz częściej umiarkowany. Ciśnienie atmosferyczne będzie utrzymywać się w normie, z delikatnymi wahaniami. Warunki biometeorologiczne będą obojętne, a przejściowo w łagodnym stopniu niekorzystne.
Jutro bez większych zmian, z kolei upał zacznie wyraźnie nasilać się od soboty. Tego dnia temperatura w naszym mieście podskoczy do 34 stopni. Ale to jeszcze i tak nic. Kulminacja ma nastąpić w niedzielę, kiedy to na termometrach zobaczymy 37 stopni (lokalnie 38 st.). Uwaga tego dnia ma obowiązywać czerwony alert - to ostrzeżenie III stopnia.
- Coraz bardziej prawdopodobne jest ustanowienie nowego rekordu temperatury maksymalnej dla czerwca. Obecny rekord wynosi 36,6 st. i został ustanowiony w 2019 roku, a poprzedni wynosił 35,5 st. i został odnotowany w 2000 r. - podaje Rafał Maszewski, meteorolog i autor serwisu internetowego pogodawtoruniu.pl.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podpowiada, by w taką ekstremalną pogodę pić duże ilości wody (najlepiej niegazowanej). Warto też pamiętać o nakryciu głowy i stosowaniu kremów z filtrem UV. Lepiej również ograniczyć czas przebywania na pełnym słońcu - dotyczy to zwłaszcza seniorów, osób chorych i dzieci.
Uwaga! Jest też apel o niezostawianie dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie - to śmiertelna pułapka.
Autor: TK
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Wiosną kwitną kwiatki, latem jest ciepło, jesienią spadają liście z drzew, zimą jest zimno
Wiosną kwitną kwiatki, latem jest ciepło, jesienią spadają liście z drzew, zimą jest zimno