Reklama

W Toruniu i regionie będziemy korzystać ze wspólnego biletu komunikacji publicznej

22/04/2021 09:00

Na najbliższej (26 kwietnia) sesji sejmiku województwa spodziewane jest przyjęcie zmian w tegorocznym budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, otwierających drogę do ogłoszenia przetargu, który wyłoni operatorów regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich obsługujących linie w naszym regionie od 12 grudnia 2021 do 14 grudnia 2030. Marszałek Piotr Całbecki zapowiada też integrację transportu kolejowego i autobusowego oraz zintegrowany bilet komunikacji publicznej w całym regionie.

- Tym przetargiem rozpoczynamy nowy rozdział w budowaniu oferty przewozów pasażerskich. Ufam, że wybrany przez nas model podziału zamówienia sprawi, iż samorządowe władze województwa będą mogły zagwarantować siatkę połączeń odpowiadającą potrzebom społecznym, także jeśli chodzi o częstotliwość i godziny kursowania pociągów - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Informacja o planowanym postępowaniu przetargowym pojawiła się 13 kwietnia w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego. Zamówienie zostanie zsegmentowane w dziesięciu przemyślanych pakietach, które zostały szczegółowo opisane. Wyszczególniono m.in. przywracane połączenia Toruń-Sierpc i Rypin-Brodnica, których reaktywacja jest odpowiedzią na apele i postulaty lokalnych społeczności.

Reklama

Podczas wczorajszej (21 kwietnia) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki poinformował, że równocześnie przygotowywane są inne ważne zmiany w funkcjonowaniu publicznego transportu pasażerskiego - integracja transportu kolejowego i autobusowego oraz zintegrowany bilet komunikacji publicznej w całym regionie.  

- W najbliższym czasie samorząd województwa rozpocznie postępowanie (w trybie in-haus lub  przetargowym) wyłaniające operatorów połączeń autobusowych do kolejowych węzłów przesiadkowych, dowożących pasażerów z miejscowości położonych z dala od linii kolejowych. To dość innowacyjna formuła organizacji transportu publicznego w Polsce. Takich linii autobusowych będzie 17. Zintegrowany bilet zamierzamy wprowadzić za rok – półtora roku. Prosty w obsłudze dla pasażera, powinien zachęcać do korzystania w transportu publicznego i pozostawiania samochodów w domach -  powiedział gospodarz województwa.

Reklama

Podkreślił jednocześnie, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za ryzyko przychodowe w zlecanych przewozach. Usługodawcy będą zobowiązani jedynie do wykonywania rzetelnych usług przewozowych, zgodnie ze standardami. Racjonalną i odpowiedzialną politykę transportową będziemy prowadzić poprzez odpowiednie ułożenie rozkładów jazdy i taryf.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości