Szkoły w gminie Obrowo (powiat toruński) dołączają do ogólnopolskiej akcji. Różowe skrzyneczki mogą też pojawić się w toaletach budynków urzędu.
W liceum i szkole podstawowej Dobrzejewicach, w szkole podstawowej oraz w szkole muzycznej w Osieku nad Wisłą stowarzyszenie Inna Wieś Stajenczynki będzie mogło zamontować różowe skrzyneczki ze środkami higienicznymi.
- Naszym celem jest wyjście naprzeciw obecnie występującym problemom w gronie dziewcząt, które z powodu braku środków higieny osobistej nie chodzą do szkoły. Według badań przedstawionych przez Fundację Dominiki Kulczyk około 39% kobiet doświadcza ubóstwa menstruacyjnego. Z kolei z badań Procter&Gamble wynika, że 1 na 6 dziewczynek opuściła szkołę z powodu dostępu do środków higienicznych – wyjaśnia Marzenna Niemczewska, opiekunka projektu „Różowa Skrzyneczka” w stowarzyszeniu Inna Wieś Stajenczynki, sołtyska Stajenczynek.
Walka z wykluczeniem menstruacyjnym, a także ułatwienie dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji i próba przełamania tabu związanego z miesiączkowaniem przyświecała pomysłodawcom projektu od pierwszych dni.
W gminie Obrowo realizacja projektu rozpocznie się 1 września 2021 roku lub w ciągu 14 dni od chęci rozpoczęcia akcji jeszcze w tym roku szkolnym. Skrzyneczki pojawią się w toaletach dziewcząt starszych roczników. Przed minimum sześć miesięcy mają znajdować się w nich środki higieniczne. Zarząd stowarzyszenia w uzgodnieniu z wójtem Andrzejem Wieczyńskim planuje też wprowadzić skrzyneczki do toalet budynków urzędu.
- Mamy nadzieję, że projekt się przyjmie i w szkołach, i w urzędzie – mówi sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska. - Poprawi on komfort dziewcząt i kobiet w trudnych dniach. Sprzyjamy pomysłowi stowarzyszenia Inna Wieś Stajenczynki i dziękujemy za tę inicjatywę.
(Arkadiusz Kobyliński)
Fot. Toruńska Brygada Fenimistyczna/FB
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!