Dziś rozpoczęły się ogólnokrajowe ćwiczenia wojskowe - z tego powodu do piątku między 8:00 a 10:00 m.in. w naszym mieście usłyszycie dźwięki syren.
"Co to było?", "Czy mamy się czegoś obawiać?" Za pośrednictwem e-maila (redakcja@ototorun.pl) oraz mediów społecznościowych pytacie nas o dźwięki syren, które zostały dziś uruchomione w naszym mieście. Uspokajamy, to tylko ćwiczenia wojskowe pn. Renegade Sarex-20.
Naruszenie przestrzeni powietrznej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, który może stwarzać zagrożenie dla ludzi - to istotny epizod ćwiczenia organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Testowany jest też system wczesnego ostrzegania przez uruchomienie syren alarmowych. Ćwiczenia potrwają od 6 do 9 października, a syreny zawyją w tych dniach od 8:00 do 10:00.
Podczas ćwiczenia uruchamiany jest trzyminutowy modulowany dźwięk syren sygnalizujący ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu następuje poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, celem ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i instytucji cywilnych, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.
(AM)
Fot. pixabay
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!