Jeszcze dziś (17 marca) do Poznania ma dotrzeć specjalny aparat, dzięki któremu wyniki testów na koronawirusa będą znane już po dwóch godzinach. Czy podobne urządzenie może pojawić się w Toruniu? Zapytaliśmy o to prezydenta Michała Zaleskiego.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak jeszcze wczoraj poinformował mieszkańców, że we wtorek (17 marca) wieczorem do stolicy Wielkopolski dotrze specjalna maszyna, dzięki której w ultraszybkim tempie będą znane wyniki testów na koronawirusa.
Jaśkowiak zdradził, że obecnie dostępny sprzęt w poznańskich szpitalach umożliwia otrzymanie diagnozy po 90 godzinach. Nowy aparat ma wskazywać wyniki testów już - i tu uwaga - po 120 minutach.
– Dobrą wiadomością jest pozyskanie aparatu, który pozwoli na przeprowadzanie szybkiego testu. Aparat czeka już do odbioru w Brnie i wysyłamy po niego specjalny samochód. Ten aparat pozwala na uzyskanie wyników testu w ciągu dwóch godzin – zapowiadał wczoraj Jaśkowiak.
Przypomnijmy, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonują w tej chwili trzy laboratoria badające osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - przy szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy, w Instytucie Medycy Sądowej w Bydgoszczy i laboratorium przy wojewódzkiej stacji sanitarnej w Bydgoszczy. Czwarte laboratorium w najbliższych dniach zostanie uruchomione w szpitalu w Grudziądzu przemianowanym w zakaźny.
Jednak eksperci nie ukrywają, że w czasach epidemii szybka diagnostyka jest kluczowa. Dlatego dziś (17 marca) zapytaliśmy prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, czy jest możliwość, żeby w Toruniu również pojawił się aparat, który wykrywa koronawiursa po dwóch godzinach?
– Sprawdzimy to u pracowników i współpracowników prezydenta Poznania. Zobaczymy, jaka była procedura tego działania. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy będziemy mogli iść tą samą drogą co Poznań, ale oczywiście niezwłocznie to sprawdzimy – stwierdził prezydent Zaleski.
Przypomnijmy, że nasze województwo nie jest już wolne od koronawirusa. Dziś ministerstwo zdrowia poinformowało o ośmiu przypadkach zakażenia. Sześcioro pacjentów przebywa w Bydgoszczy. Kolejni zakażeni to dwaj mężczyźni w sile wieku z powiatu żnińskiego i nakielskiego. Stan wszystkich zarażonych jest określany jako dobry.
(Filip Sobczak)
fot. policja.pl
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!