Dziś (28 stycznia) w Toruniu odbędzie się kolejny protest przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. We wczorajszej demonstracji uczestniczyło kilkaset mieszkańców naszego miasta.
W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Oznacza to, że aktualnie przepisy dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, między innymi gwałtu.
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała falę protestów w całym kraju. Manifestacja odbyła się również w naszym mieście. Na toruńskiej starówce swój sprzeciw wyraziło kilkaset osób. Dziś kobiety organizują kolejny protest.

Na razie na wydarzenie „Nie oddamy Wam aborcji II” w mediach społecznościowych odpowiedziało 600 osób. Rozpocznie się ono pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w samym centrum miasta o godz. 18:30.
– Polecamy ubrać ekstra getry i ekstra skarpety, plus buty z dobrą podeszwą, która będzie odporna na pośniegowe błoto. I parasolki. Koniecznie parasolki. Niech nas zapamiętają - piszą organizatorki w mediach społecznościowych.
Czy protesty mogą przynieść jakieś efekty? Dziś przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS Marek Ast stwierdził, że po wydaniu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji nie ma potrzeby nowelizacji ustawy. – Nie zamykałbym przestrzeni do dyskusji i ewentualnej nowelizacji ustawy, ale takie propozycje może składać każdy - mogą składać też posłowie opozycji - twierdzi Ast.
(FS)
fot. Kacper Gajtkowski
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!