Wiadomo, w jakich miejscach naszego miasta przeprowadzone zostaną pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi.
Narodowy Fundusz Zdrowia podał miejsca, w których przeprowadzone zostaną szczepienia dla personelu medycznego, pracowników szpitali oraz aptek. Będą one realizowane w tzw. szpitalach węzłowych. Na terenie kraju będzie ich 509, a w województwie kujawsko-pomorskim 27.
To także dwie tego typu placówki w naszym mieście - szpital miejski przy Batorego i szpital wojewódzki na Bielanach.
Pierwszy etap szczepień, który obejmie sektor ochrony zdrowia (m.in. lekarze, lekarze dentyści, felczerzy, pielęgniarki i położne, farmaceuci, pozostałe zawody medyczne, zawody niemedyczne, w tym personel administracyjny i pomocniczy) poprzedzi akcję szczepienia populacyjnego.
- Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego w tzw. okresie "0", zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe należące m.in. do sieci szpitali PSZ - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu. Te szpitale nie są ujęte, jako szpitale węzłowe.
Za nami konferencja prasowa dotycząca Narodowego Programu Szczepień, który został przyjęty przez Radę Ministrów. - To bardzo ważny moment, w którym Europa przystępuje do kontrofensywy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - mówi premier Mateusz Morawiecki.
Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne. Szczepienia będą darmowe i dobrowolne.
(AM)
fot. pixabay
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!