W obliczu epidemii ważne jest, by wspierać się nawzajem i pomagać innym. Szczególną troską w tym trudnym czasie otaczamy seniorów. To właśnie im, a także osobom chorym, najbardziej zagraża koronawirus - dlatego powinny pozostawać w domach.
Jednakże trzeba pamiętać, że wielu seniorom mieszkającym samotnie nie ma kto zrobić zakupów czy wykupić leków. To z myślą o nich województwo uruchomi nowe rozwiązania, dzięki którym nie będą pozostawieni sami sobie.
– Nasza skierowana do nich pomoc rusza w poniedziałek. Chciałbym, aby był to przykład dla innych samorządów, do których jednocześnie kieruję pismo z prośbą o podobne działania. Zwłaszcza że dzięki środkom regionalnych programów operacyjnych powstało wiele nowych form i miejsc opieki nad niesamodzielnymi osobami starszymi – obecnie zawieszonych – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Z 41 domów dziennego pobytu w całym naszym regionie korzystało dotąd blisko 1,7 tysiąca osób, a 700 starszych pań i panów korzystało z oferty niestacjonarnych centrów usług środowiskowych, które powstały przy niektórych domach dziennego pobytu i klubach seniora. W związku z epidemią COVID-19 zajęcia w tych placówkach zostały zawieszone, a korzystające z nich osoby starsze pozostają w domach.
– Teraz rekomenduje i proszę, aby samorządy lokalne zmieniły profile tych projektów i nawiązały relacje z seniorami w ich domach, dostarczając im posiłki, robiąc zakupy czy wykupując leki. Z całą pewnością takie odwiedziny pomogą seniorom, również od strony emocjonalnej, bo często przebywają oni w domach zupełnie sami – tłumaczy marszałek Całbecki.
Od jutra rozpocznie się rozwożenie żywności dla 30 seniorów w gminie Zławieś Wielka (powiat toruński) oraz 30 seniorów w Górznie (powiat brodnicki). Żywność będą dostarczać nasi urzędnicy, którzy są jednocześnie żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Beneficjenci tej pomocy to podopieczni dziennych domów opieki powstałych z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego w Górznie i Przysieku.
Województwo zadba również o seniorów, którzy korzystają z cieszącego się dużym zainteresowaniem programu teleopieki domowej, opartej na tak zwanych bransoletkach życia, czyli noszonych na nadgarstku mobilnych urządzeniach do przywoływania pomocy. W etapie pilotażowym programu bransoletki otrzymało 225 seniorów.
– Skontaktowaliśmy się z każdym z nich, aby sprawdzić, czy nie potrzebuje naszej pomocy w zakupach i w innych kwestiach bytowych. Dziesięcioro z tej grupy zadeklarowało chęć skorzystania z naszej pomocy przy zakupach. Ich dostarczanie zaczynamy w najbliższy poniedziałek. Pozostali mają wsparcie bliskich lub sąsiadów – mówi Całbecki.
Podległy samorządowi województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu wraz z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża realizuje projekt partnerski „Pogodna jesień życia na Kujawach i Pomorzu”. W ramach projektu osoby starsze korzystają z trzech podstawowych form wsparcia:
- dziennej opieki (na obszarach wiejskich)
- pomocy sąsiedzkiej (w miastach)
- z usług wolontariatu opiekuńczego (w miastach na prawach powiatów).
Wolontariusze działają w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu. Wsparciem objętych jest 86 niesamodzielnych osób starszych, pomoc świadczy 86 wolontariuszy. Obecnie, w związku z sytuacją epidemiologiczną, województwo zmodyfikowało zakres wsparcia w ramach tego projektu. Pomoc świadczona będzie w postaci dowozu posiłków oraz zakupów żywności, leków i środków czystości.
Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!