Rząd przedstawił plan walki z koronawirusem na najbliższe tygodnie. O czym warto wiedzieć?
Obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, to nowe zalecenie rządu, które ma obowiązywać od 16 kwietnia. - Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka lub szalik - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Co do konkretnych regulacji, będziemy je przedstawiali po świętach. Natomiast ten obowiązek będzie od czwartku poświątecznego.
Zasłanianie ust i nosa będzie też zalecane w wielu zakładach pracy.
Do 26 kwietnia przedłużony został termin dotyczący m.in. zamknięcia szkół, wstrzymania ruchu lotniczego i sanitarnych kontroli na granicach. - Są to działania, które się bardzo dobrze sprawdziły. Jesteśmy często kopiowani przez innych - zaznacza premier Mateusz Morawiecki.
Podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli rządu poruszona została także kwestia zbliżających się świąt. - To czas szczególny dla ogromnej większości Polaków. Mamy gorącą prośbę, żeby wszyscy zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny, żeby nie spotykać się w gronach rodzinnych - apeluje prezes Rady Ministrów, który dodał, że dla niego tegoroczna Wielkanoc to "pierwsze smutne święta bez ojca", ale też pierwsze od dawna święta, których nie spędzi w szerszym rodzinnym gronie.
Przestrzeganie zaleceń jest bardzo ważne. - Gdyby nie restrykcje, gdyby nie izolacja, kwarantanna narodowa, mielibyśmy dzisiaj nawet 40 tys. chorych - dodaje minister zdrowia.
Po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. - Chcemy po świętach przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej, ponieważ ta dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, ona przez długi czas, myślę, że może nawet przez lata nie wróci. Ale to nie znaczy, że nie mamy mieć nadziei - powiedział szef rządu.
Przypomnijmy. Jak na razie koronawirus w Polsce to 5341 zakażeń i 164 zgony. W województwie kujawsko-pomorskim liczba chorych z COVID-19 wynosi 280. Dziś służby wojewody poinformowały o trzech kolejnych osobach zakażonych. Wśród nich jest 1 osoba z Bydgoszczy, 1 osoba z powiatu bydgoskiego i 1 osoba spoza naszego województwa (powiat olsztyński).
(AM)
fot. Krystian Maj/KPRM
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!