I już wszystko jasne. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś decyzje w sprawie dalszego luzowania obostrzeń. Co się zmieni?
Czas na kolejny etap "odmrażania" gospodarki. Rząd ogłosił dziś decyzje, na które czekaliśmy od dłuższego czasu. 12 lutego (na razie przez dwa tygodnie) ponownie zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe (nadal zamknięte hotelowe restauracje), ale tylko do 50 proc. łóżek. Ta sama zasada (do 50 proc. miejsc) ma dotyczyć kin i teatrów.
To nie wszystko. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, dopuszczona zostanie aktywność sportowa na powietrzu. Chodzi o lodowiska, korty tenisowe czy Orliki. Dodatkowo otwarte zostaną baseny i stoki narciarskie.
Z pewnością nie wszyscy będą zadowoleni z dzisiejszych decyzji o luzowaniu obostrzeń. Nadal zamknięta będzie branża fitness (siłownie, kluby fitness) i branża gastronomiczna (restauracje, kawiarnie, puby).
- Możemy mówić o co najwyżej pewnego rodzaju kruchej stabilizacji. Widać, że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Firmy, które najbardziej ucierpią z powodu pandemii koronawirusa mogą liczyć na finansową pomoc. - Dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 przekazano 182 mld zł, 4,9 mld zł w ramach Tarczy Finansowej 2.0. - zaznacza wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Tak jak do tej pory otwarte będą instytucje kultury (muzea i galerie sztuki), a także sklepy w centrach handlowych. Na razie starsi uczniowie nie wrócą do szkół. Nauka stacjonarna obowiązuje tylko klasy jeden-trzy.
Nowe zasady mają obowiązywać warunkowo od 12 do 26 lutego.
Tymczasem dziś w Toruniu znacząco wzrosła liczba zakażeń - to 118 kolejnych osób chorych na COVID-19. Odnotowano także jeden przypadek śmiertelny. Minionej doby wykonano u nas 539 testów.
(AM)
fot. Twitter/KPRM
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!