W Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd wprowadza pełną kontrolę na wszystkich przejściach granicznych. Ponadto zostanie ograniczona działalność między innymi galerii handlowych, pubów i restauracji.
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Rząd "tymczasowo" przywraca granice. Do naszego kraju będą wpuszczani tylko rodacy, którzy natychmiast będą kierowani na 14-dniową kwarantannę. Ograniczenia mają obowiązywać od nocy z soboty na niedzielę przez kolejne 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni, a później o kolejne 30. Granice będą jednak otwarte dla przepływu towarów.
Rząd podjął także decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów oraz kasyn. Punkty gastronomiczne będą mogły prowadzić tylko sprzedaż posiłków na wynos. Rząd wprowadza te regulacje na najbliższe dwa tygodnie. - To racjonalny kompromis. Trudny, ale racjonalny - twierdzi premier.

W nocy z piątku na sobotę zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne mają być tam tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki oraz pralnie. Restrykcje nie dotyczą sklepów poza galeriami. – Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów – mówi Morawiecki.
Ponadto Prezes Rady Ministrów poinformował, że rząd zakazuje zgromadzeń o charakterze publicznym, państwowym i religijnym powyżej 50 osób. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Przewodniczący Episkopatu napisał w specjalnym komunikacie, że msze święte będą ograniczone właśnie do 50 osób.
(Filip Sobczak)
fot. pixabay
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!