Na walkę z epidemią COVID-19 i jej skutkami Urząd Marszałkowski przeznaczy nierozdysponowane dotąd środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 320 milionów złotych. Zostaną rozdysponowane w trybie pozakonkursowym – poinformował podczas dzisiejszej (23 marca) telekonferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.
Urząd Marszałkowski sfinansuje w ten sposób:
- funkcjonalne przystosowanie placówek publicznej służby zdrowia do działania w sytuacji epidemii
- wieloaspektowe działania prewencyjne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa
- działania w dziedzinie opieki społecznej, bezpieczeństwa publicznego, pomocy psychologicznej, edukacji i informacji publicznej
- niezbędne inwestycje (m.in. zakup karetek i sprzętu dla szpitali)
- wsparcie biznesu (przebranżowienie firm i korzystne pożyczki obrotowe).
Na pozwalające na to zmiany, angażujące 4 proc. wszystkich środków RPO, zgodziła się Komisja Europejska. Można w ten sposób przesuwać do 8 proc. alokacji w poszczególnych osiach priorytetowych.
Urząd Marszałkowski zdecydował się też na elastyczne wsparcie dla czterech instytucji walczących z epidemią na pierwszej linii - Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Szpitala Miejskiego w Toruniu i toruńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Do realizowanych obecnie przez nie projektów RPO województwo dołoży pieniądze (za pomocą aneksowania zawartych już umów) z przeznaczeniem na środki ochrony osobistej, testy w kierunku koronawirusa i potrzebny w obecnej sytuacji sprzęt.
Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!