Dużą modernizację linii kolejowej między Toruniem Wschodnim a Chełmżą zapowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Władze PKP PLK podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie modernizacji na trasie Toruń Wschodni - Chełmża wartą blisko 140 mln zł. Co wynika z tej inwestycji dla osób korzystających z kolei? Przede wszystkim w Toruniu pojawi się nowy przystanek "Toruń Mokre". Remonty przejdą też pozostałe stacje na tej trasie: w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie.
Na peronach w wymienionych miejscowościach pojawią się pochylnie, które ułatwią korzystanie z transportu kolejowego osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Komfort podróżnych mają też poprawić nowe wiaty, ławki, energooszczędne oświetlenie i wymienione oznakowanie. Największą zmianą dla mieszkańców gminy Łysomice będzie nowa lokalizacja przystanku Ostaszewo Toruńskie. W ramach inwestycji ma on zostać przeniesiony o około 700 metrów bliżej centrum wsi.
PLK zamierzają też zadbać o bezpieczeństwo osób poruszających się po peronach i kierowców na przejazdach. - Nowa nawierzchnia i urządzenia na 14 przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych zapewnią sprawne i bezpieczne przekraczanie torów przez kierowców i pieszych. Przebudowa obejmie też 15 przepustów - tłumaczy rzecznik PKP Przemysław Zieliński.
Przed stacjami Łysomice i Toruń Wschodni pojawią się dwa dodatkowe tory. To plus wymiana prawie 19 km szyn oraz budowa 16 nowych rozjazdów na trasie pozwoli zwiększyć przepustowość sieci. W czasie tych prac ruch pociągów będzie wstrzymany. Odpowiednią koordynację kursów zapewnić powinna wymiana urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym.
Zakończenie całego zadania (zaprojektowanie i wykonanie) planowane jest na 2022 r. Inwestycję zrealizuje firma PORR S.A. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 85 proc.
(Arkadiusz Kobyliński)
fot. PKP PLK
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!