Reklama

Darmowe badania kolonoskopowe dla mieszkańców Torunia

10/03/2021 06:00

Jeszcze ponad 11 tysięcy mieszkańców regionu będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Zgłoszenia na badania przyjmuje siedemnaście wybranych w konkursie placówek medycznych w całym województwie.

- Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany  są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Przygotowaliśmy program, którym objętych zostanie łącznie 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.   

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia.

Reklama

Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Wolne miejsca na badania dostępne są jeszcze w 17 z nich (w Szpitalu Powiatowym w Chełmży wykorzystano wszystkie zaplanowane badania).

Reklama

Zgłoszenia przyjmują placówki w:

·         Białych Błotach (powiat bydgoski)

·         Brodnicy

·         Bydgoszczy

·         Grudziądzu

·         Inowrocławiu

·         Świeciu

·         Toruniu

·         Tucholi

·         Włocławku.

Lista placówek z numerami telefonów do rejestracji

Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w liczbach:

·         z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 13,6 tysiąca osób;

·         w ramach programu zbadamy blisko 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa;

Reklama

·         zgłoszenia na badania przyjmuje jeszcze 17 placówek w regionie. 

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację urzędnicy planują kontynuować w tym roku, znajdują się także szczepienia przeciwko pneumokokom, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej (w obu trwają konkursy na realizatorów) i program profilaktyki upadków dla seniorów (konkurs na realizatorów zostanie ogłoszony wkrótce).

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości