Reklama

W Toruniu powstanie nowy przystanek kolejowy. Znamy lokalizację

Arkadiusz Kobyliński
15/01/2022 08:50

Na linii kolejowej między Toruniem Wschodnim a Chełmżą zbudowany zostanie nowy przystanek kolejowy. Poznaliśmy jego lokalizację.

Trwa rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża. Wykonawcą zadania jest firma PORR S.A, a inwestorem spółka PKP PLK. 

Prace w ramach inwestycji wycenionej na blisko 145 milionów złotych rozpoczęły się w czerwcu od robót na i w pobliżu stacji Toruń Wschodni. Wracaliśmy do tego tematu przy okazji zamykania przejazdów kolejowych na tej linii, kiedy wykonawcy inwestycji zajmowali się wymianą torów, bądź budową nowych rozjazdów. 

Jednak projekt obejmował również poprawę  standard obsługi podróżnych na trasie LK 207 mi.in.  w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie. W tych miejscowościach zakładano przebudowę peronów i jak w przypadku Ostaszewa zmianę lokalizacji. Natomiast na zrewitalizowanym odcinku w naszym mieście zapowiadano budowę nowego przystanku, który roboczo nazwano Toruń Mokre i zakładano jego przygotowanie na ul. Kociewskiej. Urząd Marszałkowski oraz spółka PKP PLK w ostatnich miesiącach współpracowały przy ustaleniu jego najdogodniejszej i najbardziej efektywnej lokalizacji, tak aby poprawić dostęp do kolei z północnych części miasta. 

Reklama

Teraz wiemy już, że nowy przystanek otrzyma nazwę „Toruń Jar”. - Będzie on zlokalizowany w pobliżu ulicy Grudziądzkiej, nieopodal hurtowni farmaceutycznej Neuca. Inwestycja będzie realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., natomiast miasto Toruń będzie odpowiedzialne za przygotowanie infrastruktury towarzyszącej m.in. dojść pieszych, dojazd do nowego przystanku - wyjaśnia naszej redakcji Wiktor Plesiński, Zastępca Dyrektora Departament Transportu Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Jak możecie zobaczyć w naszej galerii pod tytułem tekstu, budowa infrastruktury towarzyszącej będzie niezbędna

Reklama

W sumie projekt przewidywał dwa perony o długości ponad 100 metrów. Pojawią się także elementy małej architektury, ławki, wiaty i gabloty informacyjne - zamontowane zostanie oświetlenie. Realizacja zadania planowana jest jeszcze w tym roku, a modernizacja linii 207 ma potrwać co najmniej trzeciego kwartału 2022 roku. 

Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża” ma wartość 144 779 840,21 zł netto i jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc.

Reklama

(Arkadiusz Kobyliński)

Fot. główne: ilustracyjne/PKP PLK zdjęcia w galerii: nadesłane

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości