Na drogach pojawią się nowe fotoradary - zapowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jeden z nich stanie pod Toruniem.
Na polskich drogach zagęści się sieć fotoradarów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg dotyczący zakupu i montażu 26 sztuk stacjonarnych urządzeń do pomiaru prędkości o tolerancji 11 km/godz. Jak wynika z zapowiedzi, nowe fotoradary zostaną zainstalowane do końca 2020 roku.
Wiadomo już w jakich lokalizacjach pojawią się żółte "skrzynki". To przede wszystkim drogi krajowe i wojewódzkie, a także powiatowe, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków.
GITD szykuje też takie urządzenie na Kujawach i Pomorzu, a konkretnie chodzi o tzw. "drogę śmierci", czyli krajową "dziesiątkę" między Toruniem a Bydgoszczą. Fotoradar ma powstać na wysokości Solca Kujawskiego (278 km 900 m).

Przypomnijmy, droga krajowa nr 10 na odcinku Toruń - Bydgoszcz nie bez powodów nazywana jest przez kierowców "drogą śmierci". Często dochodzi tam do niebezpiecznych zdarzeń, czyli kolizji i wypadków. Także tych ze skutkiem śmiertelnym. Problemem jest przede wszystkim zbyt szybka jazda i nieprawidłowe wyprzedzanie.
- Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce jest priorytetem rządu - zapewnia wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Prowadzimy różnorodne działania, które zmierzają do tego celu. To nowe inwestycje i nowe przepisy. Chcemy, aby liczba wypadków spadała szybciej niż obecnie, chcemy znacząco zmniejszyć liczbę osób, które straciły życie wskutek wypadku drogowego.
To kolejny etap realizowanego obecnie projektu rozbudowy CANARD, który zakłada zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących. 100 urządzeń pojawi się w nowych lokalizacjach, 11 urządzeń zostanie zainstalowanych w nieoznakowanych samochodach Inspekcji, a 247 urządzeń zastąpi dotychczas używane.
(AM)
fot. GITD
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!