Reklama

Ruszyła budowa nowego przystanku kolejowego w Toruniu

Arkadiusz Kobyliński
21/08/2022 06:00

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku na linii kolejowej Toruń Wschodni - Chełmża. To ważny element całej inwestycji, który ma ułatwić dostęp do kolei mieszkańcom północnej części naszego miasta.

Realizacja zadania pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni - Chełmża" to jeden z największych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.  Warta blisko 180 milionów złotych inwestycja obejmuje generalny remont torowiska i modernizację przystanków kolejowych. Zabudowano 11 nowych rozjazdów, które pozwolą pociągom na sprawną i bezpieczną zmianę toru jazdy. Sprawne mijanie ułatwią: mijanka w Łysomicach i dodatkowy tor przed stacją Toruń Wschodni.

 Bez wątpienia jednak największe zainteresowanie w związku z realizację tego przedsięwzięcia wzbudzała budowa nowego przystanku kolejowego. Przypomnijmy, jeszcze na etapie koncepcji roboczo nazwano go Toruń Mokre i zakładano, że powstanie przy na ul. Kociewskiej. Na początku tego roku poinformowana jednak o zmianie lokalizacji. Uznano, że zostanie on wybudowany bezpośrednio przy drodze krajowej nr 91 na wysokości siedziby firmy Neuca. Przystanek na Jarze ma ułatwić dostęp do kolei  mieszkańcom tej części Torunia, a także pracownikom zlokalizowanych tu firm. 

Reklama

Dość długo trwała cała procedura administracyjna poprzedzająca rozpoczęcie prac. Wniosek były procedowane przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Jednak dokumentacja została zatwierdzona i budowa mogła wystartować. Na jakim jest etapie i kiedy zostanie zakończona?

 - Wykonawca realizuje prace ziemne. Zakończono budowę konstrukcji przejścia pieszo - rowerowego pod torami w sąsiedztwie nowego przystanku. Zakończenie prac planowane jest do końca września - wyjaśnia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego spółki PKP PLK. 

Reklama

Za realizację całej inwestycji odpowiada firma PORR S.A, natomiast inwestorem - państwowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest administratorem szlaków kolejowych w całym krajuPo zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h (obecnie do 90km/h), a towarowe do 80 km/h (obecnie 40 km/h). Całe zadanie powinno zostać zakończone jeszcze w tym roku.

Autor: Arkadiusz Kobyliński

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości