Duże inwestycje kolejowe prowadzone w ostatnich miesiącach w Toruniu i na terenie powiatu toruńskiego pozwolą ułatwić dostęp do kolei w naszym regionie. Tylko w gminie Łysomice prace objęły aż pięć lokalizacji.
Zmodernizowane stacje i przebudowane przystanki z łatwiejszym niż dotychczas dostępem do peronów. To efekt dwóch inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasach z Torunia do Chełmży oraz z Inowrocławia do Jabłonowa Pomorskiego.
– Kolej w woj. kujawsko-pomorskim zmienia się dla wszystkich podróżnych. Modernizujemy stacje i przystanki, aby zachęcić do wyboru transportu kolejowego w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Pasażerowie wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej, coraz częściej wybierając kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Sporo zmieniło się zwłaszcza na terenie gminy Łysomice. Na trasie z Inowrocławia przez Toruń do Jabłonowa Pomorskiego (linia kolejowa nr 353 Poznań Wschód – Skandawa). PLK S.A. przebudowały 15 peronów na stacjach i przystankach w tym trzy znajdujące się na terenie wspomnianego podtoruńskiego samorządu - Papowo Toruńskie, Turzno, Kamionki Jezioro.
Ta ostatnia realizacja może cieszyć też mieszkańców Torunia, bowiem dwa wyremontowane perony położone są w pobliżu Jeziora Kamionkowskiego. Przystanki nad ulubionym jeziorem torunian po liftingu możecie zobaczyć na pierwszym zdjęciu w naszej galerii. Kolejne przedstawia przystanek w Papowie Toruńskim.
Lepsze warunki podróży są również na zrewitalizowanej trasie z Torunia Wschodniego do Chełmży (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork). Przebudowano perony w Łysomicach, a przystanek w Ostaszewie Toruńskim został przeniesiony bliżej centrum wsi. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Na wszystkich zmodernizowanych peronach, dzięki zabudowie wyższej konstrukcji, podróżnym łatwiej wsiada się do pociągów. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowano wygodne dojście oraz antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi. Zamontowano wiaty, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Jest jaśniejsze oświetlenie, a dla podróżnych dojeżdżających rowerem są stojaki.
Autor: Arkadiusz Kobyliński
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!