Reklama

Nowy przystanek kolejowy w Toruniu nie działa przez... bociany

Arkadiusz Kobyliński
10/12/2022 05:50

Nowy przystanek kolejowy w Toruniu nie działa i jeszcze długo nie zatrzymają się na nim pociągi. Podczas przygotowań do realizacji kluczowej dla uruchomienia obsługi pasażerów inwestycji pojawiły się nieoczekiwane problemy.

Trwające przez blisko dwa lata prace związanie z rewitalizacją linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża zostały zakończone już jakis czas temu - na pocżatku września pociągi wróciły na tory, a od kilkunastu dni mogą już rozwinąć pełną prędkośc na tym odcinku. 

Ważnym elementem całej inwestycji było przebudowanie przystanków w Łysomicach, Ostaszewie i Grzywnie oraz wybudowanie zupełnie nowej stacji, która powstała w okolicach siedziby firmy Neuca. Trzy pierwsze działają i mają się dobrze, natomiast ten toruński stoi „pusty” i nie obsługuje pasażerów. Jak długo potrwa taki stan rzeczy? 

Reklama

- Oddanie do użytku nowego przystanku w Toruniu uzależnione jest od zakończenia budowy dojść do peronu oraz podziemnego przejścia pieszo-rowerowego przez Miasto Toruń i planowane jest w II kwartale 2023 r - odpowiada na nasze pytania Przemysław Zieliński z zespołu prasowego spółki PKP PLK.  

Co oczywiste w tej sytuacji na przystanku nie ma zamontowanych tablic z rozkładem jazdy. Tym bardziej, że jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, kolejarze rezygnują z zapowiadanej nazwy TORUŃ JAR. 

Problemów jest więcej. Termin przygotowania całej infrastruktury stanął pod znakiem zapytania. Dojście do nowego przystanku kolejowego miało  bowiem zostać przygotowane w ramach większego projektu, czyli budowy drogi rowerowej stanowiącej połączenie Toruń-Chełmża w obrębie drogi krajowej nr 91 i linii kolejowej nr 207. 

Reklama

Umowę na realizację tego zadania przedstawiciele MZD podpisali na początku października. Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca musi wykonać dokumentację projektową, uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i zgody oraz wykonać inwestycję. Zgodnie z dostępnymi dokumentami trasa rowerowa ma być gotowa do 30 czerwca 2023 roku.  

Pojawiły się jednak nieoczekiwane trudności. - W trakcie prac projektowych, które obejmują m.in. uzgodnienia z Lasami Państwowymi, pozyskaliśmy informacje, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzje, że na terenie leśnictwa Łysomice, po którym ma biec ścieżka, stwierdzono gniazdowanie bociana czarnego - informuje Aleksandra Iżycka, rzecznik prezydenta Torunia.

Reklama

Co to oznacza w praktyce? Zapisy decyzji RDOŚ, o której wspomina wyżej Aleksandra Iżycka, wykluczają realizacje ścieżki w pierwotnym śladzie. - MZD podjął działania poprzez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru w celu nalezienia alternatywnego rozwiązania - dodaje rzecznik.

Autor: Arkadiusz Kobyliński

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości