To już pewne. Kąpielisko nad jeziorem w Józefowie w podtoruńskiej gminie Lubicz po raz kolejny zostanie otwarte. I trudno się dziwić, gdyż każdego roku to miejsce przyciąga tłumy plażowiczów.
To będzie już siódmy sezon funkcjonowania pełnoprawnego letniego kąpieliska nad jeziorem w Józefowie w gminie Lubicz pod Toruniem. Jak wynika z uchwały przyjętej przez radnych podczas kwietniowej sesji Rady Gminy, w tym roku będzie ono działało od 27 czerwca do 30 sierpnia.
Przyjęty dokument został również pozytywnie zaopiniowany przez: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu, Wody Polskie oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Do tego uchwała była poddana konsultacjom społecznym, a mieszkańcy gminy mogli wypowiedzieć się na jej temat pomiędzy 19 stycznia a 8 lutego.
Tradycyjnie na plażę zostanie dosypany świeży piasek, w wodzie będzie wyznaczone miejsce do kąpieli dla umiejących pływać oraz brodzik dla dzieci. Wzorem poprzednich lat urządzone zostanie boisko do piłki plażowej, do dyspozycji dzieci będzie również plac zabaw..
Jak zawsze nad bezpieczeństwem kąpiących czuwać mają doświadczeni ratownicy z WOPR, a koszt ich pracy pokrywa gmina. W zeszłym roku dzięki ich czujności udało się zapobiec tragedii: ratownicy, usłyszawszy wołanie o pomoc z niestrzeżonej części jeziora, ruszyli na akcję i uratowali trzy osoby.
W tym roku plażowicze będą mogli korzystać ze sprawdzonej, budowanej we wcześniejszych lata oferty. Na sezon letni mocno przygotowuje się też gminne Centrum Usług Wspólnych, które podczas zeszłorocznych wakacji zadbało o rozrywkę dla dzieci i właśnie nad jeziorem odbyło się sporo ciekawych wydarzeń, w tym kajaki organizowane w ramach wakacyjnej akcji „Sportowe Paszporty”.
Warto przypomnieć, że w powiecie toruńskim status kąpielisk mają trzy akweny - w Chełmży, w Kamionkach Małych w gminie Łysomice oraz właśnie w Józefowie. To najmniejszy z wymienionych zbiorników - ma powierzchnię ok. 5,5 ha.
Przy jeziorze znajduje się piaszczysta plaża o linii brzegowej długości 34 metrów, co w porównaniu z innymi tego typu miejscami nie jest może okazałym wynikiem, ale już od 2019 r., kiedy - jeszcze jako „miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli” - gmina Lubicz zadbała o przygotowanie i prowadzenie kąpieliska, każdego lata tętni życiem i przyciąga tłumy plażowiczów z całego regionu.
Autor: Arkadiusz Kobyliński
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Może wreszcie wymienią piasek na tej plaży w Józefowie, bo brudny, że aż strach zdjąć buty żeby nie dostać jakiejś zarazy :( :( :(
Wraca , po ośmiu latach niebytu pisowskiego .
Prawda jest taka że mogliby nieco lepiej zadbać o estetykę i atrakcje. Jako jedyne w gminie Lubicz kąpielisko można by nieco lepiej się pokazać.
Może wreszcie wymienią piasek na tej plaży w Józefowie, bo brudny, że aż strach zdjąć buty żeby nie dostać jakiejś zarazy :( :( :(
Wraca , po ośmiu latach niebytu pisowskiego .
Prawda jest taka że mogliby nieco lepiej zadbać o estetykę i atrakcje. Jako jedyne w gminie Lubicz kąpielisko można by nieco lepiej się pokazać.