Wraca temat rozładowania ruchu lokalnego z drogi krajowej nr 10. Miejscy radni zajmą się rozpatrzeniem propozycji Urzędu Gminy Lubicz.
Jest szansa na nową drogę prowadzącą z terenu gminy Lubicz do Torunia. Wraca pomysł budowy trasy na odcinku od ul. Małgorzatowo w Lubiczu Dolnym do ul. Sieradzkiej w Toruniu, ale w innym niż proponowany przed laty przebiegu.
Rada Miasta Torunia została poproszona o wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia między Gminą Miasta Toruń a Gminą Lubicz w sprawie współdziałania przy budowie drogi gminnej oraz na przekazanie gminie Lubicz zarządzania tą drogą również w części przebiegającej na terenie naszego miasta. Rajcy zajmą się tym tematem podczas najbliższej sesji, którą odbędzie się 30 września.
W maju 2021 gmina Lubicz zwróciła się z propozycją zawarcia porozumienia w sprawie przejęcia części działki 2004/15 obręb 59 leżącej w granicach administracyjnych Torunia, należącej do Lasów Państwowych – Nadleśnictwa w Dobrzejewicach. Do tego podtoruńska gmina bierze na siebie koszty zarówno opracowanie dokumentacji projektowej, jak i koszt realizacji tej inwestycji oraz wypłata ewentualnych odszkodowań za wywłaszczenia.
Jak czytamy w projekcie uchwały „wybudowana droga ułatwi skomunikowanie obszarów obu gmin, co z pewnością wpłynie pozytywnie na rozwój społeczno-gospodarczy obszarów sąsiadujących z Lubiczem i Toruniem. Nie jest tajemnicą, że jedną z motywacji podjęcia takiej inwestycji jest próba rozładowania ogromnych, z każdym rokiem coraz większych utrudnień komunikacyjnych. Nowa trasa mogłaby przejąć część ruchu lokalnego z drogi krajowej nr 10. Chodzi o to, aby kierowcy z miejscowości z gminy Lubicz nie musieli wjeżdżać na "krajówkę", aby dostać się do Torunia.
Skorzystają też Toruńskie Płatki, które mają swoją fabrykę właśnie w Małgorzatowie. Przebieg nowej trasy możecie sprawdzić na mapie poglądowej w galerii pod tytułem tekstu. W sumie ma to być 2,2-kilometrowy odcinek. Większość, bo 1960 m leży na terenie gminy Lubicz, a tylko 262 m w granicach Gminy Miasta Toruń.
Zgodnie z zapisami, które znajdują się w porozumieniu ruch tranzytowy będzie odbywał się drogą krajową DK 80 - wjazd w ul. Sieradzką (lewoskręt), następnie w Szosę Lubicką, dalej do DK 10 w kierunku Warszawy czy A1. Natomiast w kierunku Torunia ruch z Szosy Lubickiej DK 80 prowadzony będzie w ul. Odległą na rondo, przejazd pod wiaduktem, po czym wjazd z powrotem na DK 80 w ul. Szosa Lubicka w kierunku miasta. Natomiast z kierunku Warszawy czy autostrady A1 ruch tranzytowy będzie się odbywał przez skrzyżowania na DK 10 w Lubiczu lub przez węzeł przy ul. Odległej i dalej w ul. Toruńską w Lubiczu.
Porozumienie z Toruniem, w formie stosownej decyzji administracyjnej, jest konieczne do uzyskania przez Gminę Lubicz Zgody na Realizacje Inwestycji Drogowej (ZRID). Wtedy będą mogły zostać wszczęte dalsze procedury zbliżające mieszkańców regionów do realizacji tego ważnego projektu.
(Arkadiusz Kobyliński)
Fot. Screen z traxelektronik.pl, zdjęcie w galerii: BIP Toruń
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!