Reklama

PKP zdradza nową lokalizację przystanku pod Toruniem

Arkadiusz Kobyliński
27/03/2022 07:50

To jeden z kluczowych elementów rewitalizacji linii kolejowej na trasie Toruń - Chełmża. Poznaliśmy nową lokalizację przystanku kolejowego Ostaszewo, który ma być gotowy do końca lipca 2022 r.

Współfinansowana ze środków unijnych inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., warta blisko 145 mln zł netto, czyli rewitalizacja linii kolejowej między Toruniem a Chełmżą jest już za półmetkiem. Ma zakończyć się w III kwartale 2022 r. i na razie nic nie wskazuje na opóźnienia w jej realizacji. 

W ramach prac wykonawca, czyli firma PORR S.A wymienił już szyny na całym odcinku, zamontował nowe rozjazdy. W planach - przebudowa peronów w Łysomicach i Grzywnie. Najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców i osób korzystając z tej trasy, wydają się jednak dwie kwestie: budowa nowego przystanku w Toruniu oraz przeniesienie przystanku w Ostaszewie. Kilka tygodni temu na "Oto Toruń" pisaliśmy na pierwszy z tematów, teraz zajmiemy się drugim. 

Reklama

Spółka PKP PLK wystąpiła do Urzędu Wojewódzkiego o wydanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy nowego przystanku Ostaszewo Toruńskie na początku marca. Wniosek wciąż jest procedowany, a jak zapewnia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK, rozpoczęcie prac jest planowane niezwłocznie po wydaniu tego dokumentu przez urzędników. 

- Na przystanku Ostaszewo Toruńskie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zbudują peron wyspowy o długości 125 metrów. Przewidziano nowe wiaty i ławki oraz jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie. Orientację ułatwią podróżnym tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy pociągów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się dzięki pochylni zyskają wygodne dojście na peron. Nowa lokalizacja przystanku bliżej centrum miejscowości poprawi dostęp do kolei - wyjaśnia Zieliński. 

Reklama

Planowany termin zakończenia prac to lipiec br. Jaka będzie jego lokalizacji? Jej precyzyjne opisanie jest dość trudne. We wniosku widnieje działka nr 17/24. To teren na wysokości siedziby Apatora, jeszcze przed przejazdem kolejowym z drogą nr 499. Ten teren pokazują zdjęcia w naszej galerii pod tytułem tekstu. Potwierdzają się zatem informacje o przeniesieniu przystanku o ok. 700 metrów - do tej pory znajdował się on przy oddziale Skanska, ale jak widać na kilku fotografiach, jest już mocno zniszczony.

(Arkadiusz Kobyliński)

Reklama

Fot. główne: Ilustracyjne/PKP, zdjęcia w galerii: własne

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości