Reklama

Energa Camerimage. Wielkie święto kina z udziałem gwiazd w Toruniu

16/11/2021 09:30

Pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami kinematografii, warsztaty i konkursy - trwa 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Gala otwarcia odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Gości przywitali dyrektor festiwalu Marek Żydowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała, gospodarz województwa Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski. Podczas gali otwarcia wręczono pierwsze nagrody i zapowiedziano konkursy na najbliższe dni festiwalu. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Philippe Rousselot, a laureatką wyróżnienia dla aktorki nowego pokolenia została Halley Bennett.

Camerimage to festiwal, którego serce bije niezmiennie na Kujawach i Pomorzu. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego miłośnicy i twórcy kina mogą spotkać się, by wspólnie przeżywać filmowe emocje i wzruszenia. Jestem przekonany, że tegoroczny Camerimage będzie uroczystością pełną pozytywnych emocji – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Reklama

Pierwszym, premierowym pokazem filmowym była projekcja ,,The tragedy of Macbeth” autorstwa Bruno Delbonnela oraz Joela Coena.

Szczegółowy program na kolejne dni festiwalu.

W czasie międzynarodowego święta kina będzie można zobaczyć wspaniałe filmy fabularne. To także możliwość spotkania wybitnych twórców kinematografii i wzięcia udziału w licznych spotkaniach i warsztatach. Nie zabraknie konkursów debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych i wideoklipów. W programie również organizowany przez Urząd Marszałkowski i Fundację Tumult konkurs na spot reklamowy promujący fundusze europejskie.

Reklama

Festiwalowi towarzyszy wystawa Patricii Piccinini. Prace cenionej na świecie australijskiej artystki będzie można zobaczyć w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ,,Znaki Czasu” po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem wystawy pod tytułem ,,Patricia Piccinini. Jesteśmy!” jest Fundacja Sztuki Świata. Jej założycielami są reżyser David Lynch i kurator wystawy, dyrektor festiwalu Energa Camerimage, Marek Żydowicz. Wystawie będą towarzyszyć przegląd filmowy, spotkania z twórcami, dyskusje i warsztaty. 

Reklama

Wśród gości tegorocznego Energa Camerimage znajdują się między innymi brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta Kenneth Branagh oraz amerykański scenarzysta i reżyser Joel Coen.

Dla chcących wziąć udział w wydarzeniu istnieje możliwość zakupu karty wstępu na stronie festiwalu.

Zakup karty wstępu jest możliwy wyłącznie dla osób w pełni zaszczepionych. 

W poprzednich edycjach gośćmi festiwalu byli między innymi Quentin Tarantino, David Lynch, Edward Norton i Danny DeVito.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości