Mijają kolejne tygodnie, ale sytuacja w Wydziale Komunikacji w Toruniu wciąż nie ulega poprawie. – Przepraszam, że trzeba czekać na rejestrację samochodu – oznajmił w tym tygodniu prezydent Torunia Michał Zaleski.
Po wejściu do Wydziału Komunikacji czuć gęstą atmosferę. Powód? Oczywiście koronawirus, który sparaliżował pracę jednostki. Ilość osób, które składają wizytę w Wydziale musi być ograniczona. Ponadto do budynku mogą wejść tylko interesanci, którzy wcześniej się zarejestrowali - pozostali są odsyłani z kwitkiem.
– Nie możemy wpuszczać wszystkich i ustawiać kolejki stłoczonych ludzi w pomieszczeniach biurowych Urzędu, bo jesteśmy w sytuacji obostrzeń epidemicznych - tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski.
Ostatecznie cała sytuacja wpływa na to, iż od marca rejestracja auta w Toruniu jest bardzo utrudniona - niektórzy mieszkańcy czekają już kilka miesięcy. Na początku można było zapisać się na wizytę jedynie za pośrednictwem „internetowej kolejki”, potem - w sierpniu - uruchomiono rejestrację telefoniczną. Nie można jednak powiedzieć, że sierpniowa decyzja znacznie usprawniła funkcjonowanie Wydziału.
Ponadto zewsząd słychać o problemach kadrowych jednostki, mimo że według danych Urzędu Miasta pracę w Wydziale Komunikacji w sierpniu świadczyło więcej pracowników niż w kwietniu. – Przepraszam, że trzeba czekać na rejestrację samochodu. Oświadczam, że ponad 100 samochódów dziennie jest rejestrowanych. Robimy to, co możemy. Uzupełniamy skład osobowy - twierdzi prezydent Torunia.
Rozwiązaniem dla zniecierpliwionych mieszkańców są prywatne firmy, które pośredniczą w rejestracji samochodów w Toruniu. Korzystają one na wspomnianym "paraliżu” i za około 100 złotych są w stanie załatwić rejestrację od ręki. – Te firmy są sprawne i szybkie w uzyskaniu numeru dostępowego do biura i urzędu. Takie są fakty. Nie możemy tego zabronić, jeśli postępowanie jest zgodne z systemem, który obowiązuje - tłumaczy Zaleski
Przypomnijmy, że w związku z nowymi - "covidowymi" - przepisami osoby, które zakupiły lub sprzedały pojazd od 1 marca do 31 grudnia 2020 r. muszą zgłosić kupno lub sprzedaż w terminie 180 dni od dnia zakupu lub sprzedaży - złożenie wniosku o rejestrację jest jednoczesne ze zgłoszeniem jego nabycia. Z kolei osoby, które nabyły pojazd z państwa członkowskiego UE również mają 180 dni na przerejestrowanie swojego nowego auta.
(Filip Sobczak)
fot. UM Toruń
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!