Reklama

W czwartek w Toruniu można oddać krew i pomóc potrzebującym

15/01/2020 10:00

Ponad 120 litrów krwi województwo zebrało w 2019 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, którą UM organizuje wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Specjalny ambulans, w którym można oddać ten cenny lek w czwartek (16 stycznia) ponownie stanie przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to 1,7 procenta mieszkańców regionu.

Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 3 lata. W 2019 roku akcja odbyła się 12 razy. Krew oddało 276 dawców. W tym czasie województwo zebrało ponad 120 litrów krwi.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Reklama

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego co miesiąc. Krew będzie można oddawać w godzinach 13-17.

Reklama

W 2020 roku pobór krwi na palcu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się:

  • 16 stycznia
  • 20 lutego
  • 19 marca
  • 16 kwietnia
  • 21 maja
  • 18 czerwca
  • 16 lipca
  • 20 sierpnia
  • 17 września
  • 15 października
  • 19 listopada
  • 17 grudnia.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości