6°C bezchmurnie

Siedziba Urzędu Gminy Łysomice już po modernizacji. Robi wrażenie [FOTO]

Po rocznej przerwie biura Urzędu Gminy wracają do Łysomic. Już od piątku mieszkańcy i goście będą mogli załatwić wszystkie sprawy właśnie tam.

Od kwietnia poprzedniego roku siedziba Urzędu Gminy Łysomice mieściła się w Ostaszewie. Było tak dlatego, że budynek w Łysomicach nie spełniał już wielu wymogów i zdecydowano się na jego modernizację. Siedziba w Łysomicach powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku. Od dłuższego czasu sprawiał wiele problemów zarówno pracownikom, jak i klientom urzędu.

Główną przyczyną modernizacji budynku był kiepski stan infrastruktury technicznej — mówi Bożena Stempska, sekretarz Urzędu Gminy Łysomice. — Chodzi m.in. o łącza internetowe, kable elektryczne czy podłączenia serwerów, które były przestarzałe i w związku z tym zagrażały bezpieczeństwu danych. Ponadto sieć kanalizacyjna była przestarzała, przez co ulegała częstym awariom. Konieczne były ciągłe naprawy.

Modernizacja rozwiązała wszystkie te problemy i znacznie podniosła standard zarówno obsługi klienta, jak i pracy urzędników. — Głównym celem zawsze jest polepszenie warunków osób korzystających z naszych usług — objaśnia Bożena Stempska. — Zbudowano duży openspace, w którym klienci przyjmowani będą w godziwych warunkach. Mamy też nowocześniejszą i szybszą infrastrukturę, co wiąże się z tym, że ogólny standard budynku jest teraz o kilka poziomów wyższy.

Przyjemniejsze stanie się także samo przebywanie w budynku, a to za sprawą klimatyzacji, której wcześniej nie było, oraz toalet na każdym piętrze. Nowa siedziba jest także przyjazna osobom niepełnosprawnym, które będą miały do dyspozycji windę, podjazdy oraz odpowiednie toalety.

Wcześniej jednym z dużych problemów był także brak możliwości wykorzystania piwnic. Działo się tak dlatego, że Łysomice położone są w tzw. kurzawce, co powodowało, że piwnice były zalewane po każdym obfitym deszczu. Obecnie znikła i ta niedogodność, a piwnice zostały przemienione w nowoczesne archiwa. — Teraz mieszczą się tam archiwa, które w niczym nie ustępują tym, które możemy oglądać w IPN — tłumaczy sekretarz Urzędu Gminy Łysomice. — Wykorzystanie piwnic jest dziś stuprocentowe, znajdują tam archiwa poszczególnych referatów i archiwum główne Urzędu Gminy.

Realizacja tego wartego prawie 5 mln złotych projektu z pewnością może być dla całej gminy powodem do dumy. Przede wszystkim jednak ułatwi życie wszystkich mieszkańców i gości gminy Łysomice.

(Mateusz Srebniak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku