Tak wygląda od wewnątrz strajk nauczycieli w Toruniu

Szkoły i licea, wygląda wewnątrz strajk nauczycieli Toruniu - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 08/04/2019 10:39

W Toruniu i całej Polsce ruszył ogólnopolski strajk nauczycieli. Protestujący przyszli normalnie do pracy, ale "nie świadczą usług" dla uczniów.

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. To największa akcja protestacyjna w oświacie od 26 lat. Strajk odbywa się oczywiście również w naszym mieście. Tylko trzy toruńskie placówki - Przedszkole Miejskie nr 13, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Szkoła Podstawowa nr 35 - nie przystąpiły do protestu. - Strajk dotyczy ponad 4 tysięcy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w Toruniu i przede wszystkim ponad 29 tys. dzieci, które uczą się w szkołach i przedszkolach na terenie miasta - mówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Zgodnie z zapowiedziami pracownicy przyszli rano do swoich szkół, ale - jak mówi nam jeden z toruńskich nauczycieli, który prosił o anonimowość - mieli wybór, czyli mogli podpisać listę strajkujących albo listę podejmujących pracę. Z naszych informacji wynika, że wszyscy pracownicy złożyli podpis pod pierwszą listą między innymi w SP nr 4 czy VIII LO, ale np. w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych 28 proc. nauczycieli przystąpiło do pracy. Protestujący nauczyciele nie będą jednak "siedzieć" w szkole przez cały dzień. Każdy z belfrów będzie w placówce zgodnie ze swoim pensum, czyli godzinami tablicowymi, które muszą wypracować danego dnia. Dlatego nauczyciele, którzy mieli dzisiaj (8 kwietnia) w pensum kilka godzin powoli opuszczają szkoły. Pracownicy, którzy przystąpili do strajku nie mogą "świadczyć usług" dla uczniów. - Do naszej szkoły przyszła rano mama z dzieckiem, które dostało ode mnie uwagę i chciała spytać o szczegóły. Niestety nie mogłem udzielić informacji ze względu na zawartą wcześniej "umowę", czyli nie świadczenia usług - mówi nam jeden z toruńskich nauczycieli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że nie ma żadnych podstaw prawnych do zobowiązywania wszystkich pracowników przez pracodawcę czy inspektora pracy lub organ prowadzący, do przebywania przez 8 godzin w miejscu pracy w czasie strajku, skoro pracownicy uczestniczący w strajku, w dniu strajku nie pozostają do dyspozycji pracodawcy, w ślad za tym nie wykonują żadnych obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Przypominamy, że rodzice, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki swoim dzieciom mogą także skorzystać ze specjalnej oferty, którą przygotowały miejskie instytucje we współpracy z magistratem. - 14 instytucji kulturalnych i sportowych przygotowało plan zajęć i półkolonii na czas trwania strajku. Są wśród nich Baj Pomorski, Dwór Artusa, Muzeum Okręgowe, Dom Muz czy Arena Toruń i korty tenisowe na Skarpie. Ilość miejsc na tych zajęciach jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zapisów - mówi Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Na dzisiejszej konferencji prasowej zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz zaapelował do wszystkich rodziców, żeby śledzili strony internetowe szkół, tam bowiem mają znaleźć się informacje na temat kolejnych dni strajku. 

(Redakcja)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

strajk nauczycieli w toruniu - komentarze opinie

 • gość 2019-04-08 15:05:35

  MAM NADZIEJE ZE WKURWIENI RODZICE ROZPĘDZĄ TE BANDĘ NIEROBÓW .Porażka Broniarza. Szef ZNP się przeliczył. Strajk nauczycieli dużo mniejszy niż zakładał. POST KOMUNISTYCZNY APARATCZYK PRZEGRAŁ .Nauczyciele dobrzy powinni wywalczyć podwyżki , reszta won .

 • Gość - niezalogowany 2019-04-08 16:05:51

  Z tego co wiem rodzice są z naucYcielami

 • gość 2019-04-08 16:56:17

  Co za bełkot.

 • gość 2019-04-08 19:45:07

  "Do naszej szkoły przyszła rano mama z dzieckiem, które dostało ode mnie uwagę i chciała spytać o szczegóły. Niestety nie mogłem udzielić informacji ze względu na zawartą wcześniej "umowę", czyli nie świadczenia usług - mówi nam jeden z toruńskich nauczycieli."
  SZKODA SŁÓW. Olać rodzica. Ja z rtakim nauczycielem więcej bym nie rozmawiał. Ogłosiłbym strajk rodziocielski.

 • gość 2019-04-08 20:32:18

  Wycieczki, przerwy świąteczne, wyjścia do teatru, wyjścia do muzeum, biwaki jakby tego było mało to teraz jeszcze STRAJK a gdzie realizacja i tak już okrojonych programów szkolnych? Wyhodujmy za duże pieniądze pokolenie przygłupów

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 05:47:25

  Gebelsowska propaganda robi swoje. Rząd dzieli jak wcześniej to robił społeczeństwo i napuszcza rodziców na nauczycieli. Robi gierki pozorowane tylko żeby zamydlić rzeczywistość a szary lud to kupi bo jest głupi i oczywiście się nie myli, czytając komentarze na necie. Gdzie był Rząd przez ostatnie 3 miesiące kiedy nauczyciele prosili o rozmowę i ostrzegali. Ludzie otwórzcie oczy i przejrzyjcie. Zabielili wam je 500zl żeby zamknąć wam usta.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 06:18:40

  Sam siejesz gebelsowską propagandę! wypraszam sobie nazywania mnie głupim to świadczy tylko o twojej inteligencji moje dziecko jest w klasie maturalnej i przyszłość mojego dziecka jest najważniejsza nie interesują mnie wasze zagrywki

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 07:16:43

  Co za prymityw wyciera sobie "buźkę" 500+. Nareszcie porządny, rząd, który dzieli się z podatnikami, ale niemyślące, zmanipulowane ludziki narzekają. A na dodatek uważają, że są mundre, pożyteczni idio... Ci.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 08:00:49

  Jestem rodzicem i wcale nie popieram strajku. Żeby nie było - nie jestem za pisem. Cierpią na tym dzieci. Może i podwyżka się należy, ale nie 1000 zł. W głowach się poprzewracało.

 • gość 2019-04-09 13:21:15

  A propos "szarego, głupiego ludu" - może miał słabych nauczycieli?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 18:35:16

  Przeciez im jest teraz dobrze . Przychodza sobie wypija kawke zjedza zupke a nawet poleza na materacach moga tak strajkowac nawet do wakacji . A rodzic sie martwi kiedy dziecko nadrobi z ocenami klasowki nie sprawdzone z poprzednich tygodni!!

 • Gość - niezalogowany 2019-04-09 18:41:51

  Skoro egzaminy sie odbeda i dobrze to juz nie maja czym rzad zastraszyc i na wieksza kase nie maja co liczycz to po co dalej ten strajk !?

 • gość 2019-04-11 12:17:39

  MIESZKAM BLISKO SZKOŁY PODST. NR 3 I TAM NA TERENIE TYLE AUT Z WYSOKICH PÓŁEK STOI. NAUCZYCIELE - BIDUSIE MAJĄ JESZCZE MAŁO KASY ?!?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama