29°C bezchmurnie

Przed nami wielka parada pod tęczową flagą w Toruniu [FOTO]

Przez nasze miasto po raz kolejny przejdzie Marsz Równości. Środowiska LGBTQ+ będą manifestować w Toruniu 29 września.

Pierwszy toruński Marsz Równości odbył się 14 października 2017 roku. Pomysł budził w mieście bardzo wiele kontrowersji. Jednak okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Miasto stanęło na wysokości zadania i bardzo starannie przygotowało się do tego wydarzenia. Na starówce było bardzo dużo policjantów, którzy mieli na oku wszystkich manifestujących i nie tylko. Łącznie w Toruniu manifestowało około 1000 osób.

Zachęceni pozytywnymi doświadczeniami organizatorzy postanowili, że w tym roku zorganizują kolejną paradę w naszym mieście. W tym tygodniu oficjalnie ogłosili, że następny Marsz Równości przejdzie przez ulice Torunia już 29 września. Hasło tegorocznej edycji to: „Jesteśmy widoczni, widoczne”.

- Nie ukrywamy, że to hasło to delikatny pstryczek w nos osób konserwatywnych, które zwracają uwagę na to, żeby osoby nieheternormatywne ukrywały się ze swoją tożsamością, bo to niestosowne - tłumaczy organizatorka Marszu Zuzanna Larysz.

Toruński Marsz Równości poprzedzą imprezy towarzyszące. Już 24 września, czyli na pięć dni przed paradą, zaplanowano czytanie performatywne w Teatrze Wilama Horzycy. - Jest to prawdziwa historia chłopaka z Torunia, który za swoją orientację seksualną był prześladowany i musiał uciekać z miasta podczas drugiej wojny światowej - tłumaczy Mariusz Godlejewski, jeden z organizatorów.

W kolejnych dniach – aż do piątku – będą odbywały się wykłady, warsztaty, wystawy czy spektakl w Domu Muz. Kulminacyjnym punktem będzie oczywiście Marsz Równości, który wystartuje w sobotę o 15:00. Jednak dokładne miejsce zbiórki na razie nie jest znane.

- Poznamy je na kilka dni przed Marszem. Nie chcemy ułatwiać ewentualnym osobom, które chciałyby nam przeszkodzić. Na pewno będzie to łatwo dostępne miejsce - tłumaczy organizatorka, Marta Siwicka.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Przed nami wielka parada pod tęczową flagą w Toruniu [FOTO] komentarze opinie

  • Kamil - niezalogowany 2018-09-14 15:13:49

    Bardzo dobra wiadomość. Oczywiście będę.

  • Polak - niezalogowany 2018-09-17 23:43:37

    Brzydzę się wami

Dodajesz jako: Zaloguj się