Jak Niemcy chcieli postawić drugi pomnik Mikołaja Kopernika

Ciekawostki, Niemcy chcieli postawić drugi pomnik Mikołaja Kopernika - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 25/07/2016 12:27

Postać polskiego astronoma była niezwykle szanowana przez władze niemieckie. 1943 roku, w okupowanym przez hitlerowców Toruniu, nadeszła okazja aby uczcić pamięć Mikołaja Kopernika podczas 400 rocznicy jego śmierci. Niemcy planowali postawić mu drugi pomnik.

W 1943 roku obchodzono uroczystości związane z dwoma ważnymi datami, związanymi z Kopernikiem. 470 rocznicę jego urodzin obchodzono 19 lutego 1943 roku, zaś 24 maja odbywały się uroczystości upamiętniające 400 rocznicę śmierci astronoma. Z tej okazji do Torunia przyjechał Gaultier gdański (namiestnik okręgu) Albert Forster, który podczas oficjalnego zamknięcia uroczystości wmurował kamień węgielny pod przyszły pomnik Kopernika.

Prace nad zaprojektowaniem nowego pomnika zlecono Josefowi Thorakowi, rzeźbiarzowi pochodzenia austriackiego, który cieszył się wielkim uznaniem wśród władz hitlerowskich. Wykonany przez niego pomnik mierzył 3,2 metry wysokości i został osadzony na cokole mierzącym 1,3 m wysokości. Thorak przedstawił Kopernika w dość niekonwencjonalnej pozie, która wychodziła poza wszelkie znane w tamtych czasach kanony. Dzięki niskiej podstawie postać astronoma znalazła się bliżej ziemi, a na postumencie pozostała tylko jego lewa noga. W lewej ręce opartej łokciem o lewe kolano Kopernik trzyma kulę symbolizującą Słońce. Niżej, w dłoni opuszczonej lewej ręki znajduje się mniejsza kula, czyli Ziemia. Zamyślona twarz Kopernika zwrócona jest właśnie na nią.

-       Autorem pomnika jest Josef Thorak, jeden z czołowych nazistowskich artystów. Ten, który został pokazany w Toruniu w 1943 r., na dzisiejszym Placu Rapackiego, był jedynie gipsowym projektem. Jednak z uwagi na zmianę sytuacji na froncie więcej się nim nie zajmowano. Oryginał powstał dopiero po wojnie - w 1950 r. stanął w Parku Zdrojowym w Salzburgu – mówi Aleksandra Mierzejewska, Kierownik Działu Historii i Dziejów Miasta Torunia.

Projekt austriackiego rzeźbiarza był nowatorski i całkowicie różnił się od pomnika Fryderyka Tiecka, który stanął w Toruniu w 1853 roku. Twarz tego Mikołaja Kopernika, postawionego na wysokim cokole podpisanym „Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator” (pol. "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo") cechuje stoicki spokój.

Ze względu na zakończenie okupacji niemieckiej w Toruniu i ucieczkę Alberta Forstera w 1945 roku, nigdy nie udało się dokończyć projektu w Polsce. Dzieło, które odsłonięcia doczekało się w 1950 roku w Salzburgu, stoi tam do dziś. 

Reklama

Jak Niemcy chcieli postawić drugi pomnik Mikołaja Kopernika komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama