9°C lekkie zachmurzenie

Będzie remont dwóch dworców i mostu kolejowego za kilkaset milionów złotych

Inwestycje, Będzie remont dwóch dworców mostu kolejowego kilkaset milionów złotych - zdjęcie, fotografia

Podpisano porozumienie między PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP SA i miastem Toruń w sprawie modernizacji linii kolejowej na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni.

Porozumienie dotyczy realizacji zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu – BiT City II”. Przedsięwzięcie ma zapewnić torunianom łatwiejszy dostęp do kolei oraz bardziej komfortowe przejazdy na terenie miasta.

Dwa dworce (Toruń Miasto oraz Toruń Wschodni), które zostaną wyremontowane, będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poprawiona zostanie także funkcjonalność przestrzeni dworcowej. Łączna długość remontowanej trasy to około 5,8 km. Zachowane zostaną oczywiście zabytkowe walory dworców. Wartość całej inwestycji znana będzie dopiero po ogłoszeniu przetargów, ale już dziś mówi się, że może to być nawet kilkaset milionów złotych.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA zajmą się modernizacją dworca Toruń Miasto. Wyższe perony mają sprawić, że pasażerom łatwiej będzie wsiadać do pociągów. Pojawią się także nowe ławki, system informacji pasażerskiej oraz nowoczesne oświetlenie. W planach przewidziano także tunel do ulicy Chłopickiego, który ma zapewnić lepszy dostęp na dworzec.

Prace obejmą również most im. Ernesta Malinowskiego nad Wisłą. Chodzi o utrzymanie właściwych parametrów obiektu i zabezpieczenie go przed niszczeniem. Oprócz tego na moście zostaną wymienione tory oraz powstanie chodnik i ścieżka rowerowa.

Planuje się także dobudowę toru pod pl. Pokoju Toruńskiego. Umożliwi to przejazdy większej liczby pociągów i zarazem usprawni podróże koleją z Torunia do Kowalewa Pomorskiego i Jabłonowa Pomorskiego.

(Mateusz Srebniak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


toruń, dworzec główny, dworzec miasto, dworzec wschodni, most kolejwoy - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się