Wiemy, jaka pogoda będzie podczas świąt, latem i... za 10 lat! Rozmawiamy z klimatologiem

Rozmowy, Wiemy pogoda będzie podczas świąt latem Rozmawiamy klimatologiem - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 13/04/2017 19:17

Rafał Maszewski. Człowiek, który o pogodzie wie wszystko. Jest autorem portalu pogodawtoruniu.pl, gdzie na bieżąco możemy się dowiedzieć, o tym co nas czeka w najbliższym czasie za oknami i jakie w danej chwili są warunki pogodowe.

Oto Toruń: Pewnie zasypywany jest Pan teraz pytaniami na temat tego, jaka będzie pogoda podczas zbliżających się świąt. My też jesteśmy ciekawi, co zobaczymy za oknami.

Rafał Maszewski: Na pewno należy spodziewać się sporego zachmurzenia, ale od czasu do czasu zaświeci też słońce. Co gorsze, okresami popada deszcz, niewykluczony jest drobny grad lub krupa śnieżna. Warto od soboty do poniedziałku mieć parasol pod ręką.

Może przynajmniej będzie ciepło?

Niestety nie. Warto przygotować sobie coś cieplejszego do ubrania. Napływać będzie do nas chłodne, polarno-morskie powietrze, a w niedzielę i poniedziałek nawet pochodzenia arktycznego z dalekiej północy. W niedzielę temperatura spadnie nawet poniżej 7 st. C. Podobnie będzie w Lany Poniedziałek i jedynie w sobotę temperatura będzie oscylować wokół 10 stopni. Do tego wiatr zwłaszcza w niedzielę ma być umiarkowanym, chwilami nieco silniejszy, obniżający dodatkowo temperaturę odczuwalną. Co prawda pokrywy śnieżnej w okresie wielkanocnym, jak to miało miejsce w 2013 roku, się nie spodziewam, ale pogoda na pewno będzie pozostawiała wiele do życzenia…

To już koniec złych wieści?

Należy jeszcze wspomnieć o warunkach biometeorologicznych, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Niestety, będą one niekorzystne. Na pewno nie na taką pogodę liczyliśmy. Kwiecień jednak zwykle przynosi trochę zimy, trochę lata.

Lubimy wiedzieć, jaka będzie pogoda za kilka miesięcy, np. ciekawi jesteśmy, jakie będzie lato. Można z dużą dokładnością już teraz to określić czy to jednak wróżenie z fusów?

Powiedzieć zawsze można, pytanie brzmi, jaka będzie sprawdzalność prognozy. Nie jest tajemnicą, że im dłuższy termin, tym sprawdzalność spada. Na 2-3 dni można z dużą dokładnością przewidzieć pogodę, potem zaczynają się już przysłowiowe schody. Sezonowe prognozy nie za bardzo się sprawdzają. Nawet prognozy 30-dniowe potrafią nam sprawiać psikusa. Z tego też powodu meteorolodzy, w tym także i ja, unikają tego typu długoterminowych prognoz.

Mimo wszystko zapytam, jaka pogoda na kolejne miesiące, chodzi mi przede wszystkim o wakacje?

Możemy jedynie określić ogólną tendencję, trochę traktowaną z przymrużeniem oka. Mając na uwadze, że sporo może się jeszcze pozmieniać, to okres od maja do sierpnia będzie bardzo dynamiczny pod względem pogody. Należy spodziewać się dość częstej wymiany mas powietrza ciepłego i gorącego na chłodniejsze i dużo chłodniejsze. Sporo opadów, przelotnych burz. Nie będzie nudy w pogodzie.

W maju więcej opadów i nieco niższe temperatury, ale kolejne miesiące przyniosą namjuż więcej gorących i upalnych dni. Będą one jednak przeplatane dniami zdecydowanie chłodniejszymi. Opadów nie zabraknie. Dla każdego coś się znajdzie. Urozmaicona letnia pogoda tzn. upalne i gorące dni często przeplatane kilkudniowymi napływami chłodnego powietrza, to cecha charakterystyczna dla naszego klimatu. Suszy na razie nie widać.

No to kiedy warto wziąć w tym roku urlop?

Tego nie wiem. Ja najczęściej biorę sobie wolne w okresie średnio najcieplejszym, czyli ostatnia dekada lipca, pierwsza dekada sierpnia - okres ten czasami zwany jest również kanikułą. Wtedy jest największa szansa na ciepłe dni. Ale zaznaczam, że nie zawsze tak jest, jednak gdy weźmiemy pod uwagę np. okres 20-30 lat to najwięcej dni upalnych/gorących przypada na ten właśnie okres.

Czy klimat za 10 lat w Polsce bardzo się zmieni? Można spodziewać się coraz bardziej skrajnych zjawisk atmosferycznych?

Oczywiście, klimat się zmienia, temperatura jest coraz wyższa. Niektórzy twierdzą nawet, że nie będzie już opadów śniegu. Ja jednak myślę, że jeszcze sporo lat musi upłynąć, by śnieg stał się u nas czymś wyjątkowym. Wzrost temperatury wcale nie wyklucza tego, że pojawi się jeszcze tzw. zima stulecia. Chociaż z każdym rokiem szansa jest na to coraz mniejsza. W najbliższych 20-30 latach będziemy jeszcze cieszyć się z białych i mroźnych zim, coraz częściej jednak przeplatanych seriami zim ciepłych. Jak do tej pory przeważać będą miesiące cieplejsze od normy, ale sporadycznie miesiące zimne również są możliwe. 

Śnieg będzie, ale upały pewnie będą coraz częstsze?

Pozostaje jeszcze nierozwiązana kwestia tego, w jaki sposób globalny wzrost temperatury i topnienie lodowców wpłyną na prądy oceaniczne wokół Europy i bardzo ważną w naszym klimacie cyrkulację atmosferyczną.

Obecnie 2-3 dniowe fale upałów powyżej 30 st. C. nie robią na nikim żadnego wrażenia, da się przeżyć. Ale jeśli temperatura powyżej 30 st. będzie utrzymywać się przez 3-4 tygodnie, również bez opadów, to już może to być dla nas problem z przetrwaniem.

Taka sama sytuacja może występować z opadami deszczu. Jeśli będą one występować przez dłuższy okres, to spowodują powodzie. Prawdopodobnie takie stabilizacje skrajnej pogody mogą się zdarzać coraz częściej.Nudzić się na pewno nie będziemy.

I jeszcze burze…

Wzrost temperatury powoduje wzrost ilości pary wodnej w powietrzu, to też więcej energii, dlatego zjawiska mogą charakteryzować się większą mocą, co już resztą obecnie obserwujemy.

Pojawiające się burze będą wyrządzały większe straty. Ich częstotliwość raczej się nie zmieni, zmieni się za to gwałtowność. Będą to cykliczne zjawiska, tzn. 2 sezony z większą ilością burz, a potem nadejdzie nieco spokojniejszy okres. I tak na zmianę. Oczywiście nie każdego roku burze będą równie niszczące.

Na pogodzie zna się Pan jak mało kto. Czy podczas prywatnych rozmów ze znajomymi często musi Pan odpowiadać na pytania dotyczące tego, co pojawi się nad naszym miastem?

Wielu z moich znajomych korzysta z prowadzonego przeze mnie portalu pogodawtoruniu.pl, jak i z aplikacji na urządzenia mobilne. Mimo wszystko osobiście rozmawia ze mną na tematy związane z pogodą. Najtrudniejsze są pytania dotyczące tego, kiedy najlepiej wziąć urlop, pojawiają się one już w kwietniu czy maju, kiedy nie da się przecież konkretnie powiedzieć, że np. od 15 do 25 lipca będzie idealna pogoda. Koledzy i koleżanki patrzą się, kiedy ja biorę wolne i starają się wziąć urlop w tym samym okresie, bo myślą, że jednak wiedziałem. Nie ukrywam, że to miłe, kiedy ludzie opierają się na mojej prognozie - ciężka i czasami niewdzięczna praca pomaga wielu osobom zorganizować wolny czas, czy odpowiednio ubrać dziecko do szkoły…

Co ciekawie, najmniej osób pogodą interesuje się w grudniu, później z miesiąca na miesiąc to zainteresowanie jest coraz większe z maksimum w miesiącach letnich.

 

 

 

 

Wiemy, jaka pogoda będzie podczas świąt, latem i... za 10 lat! Rozmawiamy z klimatologiem komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama