12°C bezchmurnie

W Toruniu odkryto historyczny most [FOTO]

W poniedziałek podczas robót ziemnych na rondzie Pokoju Toruńskiego znaleziono dobrze zachowany materiałowo i konstrukcyjnie obiekt.

W tym tygodniu drogowcy rozpoczęli prace na placu Chrapka. Jednak nikt nie spodziewał się takiego początku robót - na rondzie Pokoju Toruńskiego znaleziono dobrze zachowany materiałowo i konstrukcyjnie obiekt. Według miejskich konserwatorów zabytków to most. 

-Odsłonięty w trackie robót obiekt (obecnie podziemny) pełnił funkcję mostu nad fosą zewnętrzną dawnej kurtyny północnej, powstałej w latach 1883-87, wchodzącej w skład wewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń. Most - za dawną Bramą Lubicką - łączył obecną ul. Dobrzyńską i Skrzyńskiego z drogą prowadzącą wówczas do Fortu II , obecnie IV - mówi miejski konserwator zabytków Sławomir Wojdyło.

Na zdjęciach, które zamieszczamy na naszym portalu, widzimy stalową konstrukcję mostu, która leży na podciągu wspieranym na pięciu kolumnach. Ściany fosy i przyczółki są wykonane z cegły licowej z testowaną spoiną. 

Oczywiście prace na placu Chrapka będą kontynuowane. Miejski Zarząd Dróg i miejscy konserwatorzy zabytków zabezpieczą wejście do podziemnego mostu, wszak na pewno będą chcieli go w przyszłości zbadać archeolodzy.  

(fot. Sławomir Wojdyło)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 


W Toruniu odkryto historyczny most [FOTO] komentarze opinie

 • Gośćtecco - niezalogowany 2018-02-20 07:56:24

  Tyle lat bez konserwacji i się nadal dobrze trzyma

 • Gość - niezalogowany 2018-02-20 20:13:47

  A szose lubicka rok w rok robią

 • KMP - niezalogowany 2018-02-20 23:12:00

  Boże.. Poprawcie to plac Chrapaka na plac Rapackiego. Nie dość, że to nie jest oficjalna nazwa, to jeszcze z błędem... Tragedia. Pięciolatki u was pracują, że takie bzdury piszą?

 • gość 2018-02-22 14:01:14

  Mogę prosić autora o wyjaśnienie jakie jest powiązanie remontu pl. Chrapka z tą dziurą w ziemi na rondzie Pokoju Toruńskiego (zdj. 1)? Przecież to dwa różne miejsca

Dodajesz jako: Zaloguj się