Od kilku dni już oficjalnie trwa rozbiórka Domu Heleny Grossówny. Obiekt przy ul. PCK niedługo zniknie z tego miejsca.
Jak już wiecie z „Oto Toruń”, Urząd Marszałkowski włączył się w obronę Domu Heleny Grossówny i ostatecznie postanowiono obiekt przenieść. Od tej decyzji minął ponad rok. Samorząd województwa zawarł w sprawie demontażu oraz przeniesienia obiektu, stosowne porozumienie z właścicielem nieruchomości, na terenie której stoi dom.
Rozbiórka jest przeprowadzana pod nadzorem konserwatorskim. W galerii pod tytułem tekstu umieszczamy zdjęcia zrobione w ciągu kilku ostatnich dni, które pokazują postęp rozbiórkowych prac. Co stanie się z cennymi elementami budynku?
- Rozebrane i zinwentaryzowane części domu Grossówny zostaną zabezpieczone konserwatorsko na terenie należącym do samorządu województwa, przy Woli Zamkowej (od strony ul. św. Jakuba) i tam docelowo obiekt zostanie wiernie odbudowany - wyjaśnia sekretarza województwa Marek Smoczyk.
Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Do ponownego montażu domu jeszcze jednak daleka droga. - W pierwszej kolejności planujemy, do końca roku, opracować, także pod okiem konserwatora, projekt remontowo-budowlany, na co mamy zarezerwowane środki unijne. Kolejnym krokiem będzie pozyskanie nowego pozwolenia na budowę. Nadzorowanie inwestycji chcemy powierzyć Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa w Toruniu - dodaje Marek Smoczyk.
Autor: Arkadiusz Kobyliński
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku
Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!