Rozpoczynamy 11. edycję Bella Skyway Festival. Czego nie można przegapić?

Komunikaty, Rozpoczynamy edycję Bella Skyway Festival Czego można przegapić - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 20/08/2019 09:06

Już dzisiaj (20 sierpnia) rozpoczyna się Bella Skyway Festival. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Torunia. W tym roku rozświetli ulice Starego Miasta już po raz jedenasty. Swoje prace zaprezentują artyści z Polski, Litwy, Finlandii, Francji, Portugalii i Singapuru.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Różnorodność miejsca”. Widzowie będą mieli szansę doświadczyć spektaklu światła na dwudziestu instalacjach dostępnych w obrębie toruńskiego Starego Miasta. Na budynku Urzędu Marszałkowskiego będzie można obserwować instalację audio-wizualną „Sequence” autorstwa Steve Nash’a. Przy oprawie wizualnej współpracowali z nim Larovsky oraz Vj Pillow.

Wyjątkową propozycją będzie projekcja „Devotion” przygotowana przez Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Można ją zobaczyć na Rynku Staromiejskim w specjalnie przygotowanym namiocie sferycznym, którego kopuła wynosi 280 m kw. Ciekawym punktem na mapie festiwalu jest „Symbioza” przy ulicy Dąbrowskiego, łącząca obraz wyświetlany na budynku oraz na autobusie. Artyści chcą zaprezentować w ten sposób współistnienie człowieka z naturą.

Największą instalacją tegorocznej edycji jest „Chinatown” przy ulicy Gregorkiewicza. Chińskie lampiony, kwiaty lotosu, ogród Bonsai i azjatycka strefa gastronomiczna przeniosą wszystkich odwiedzających do Państwa Środka. Na budynku Collegium Maximum UMK zaprezentowana zostanie cyfrowa interpretacja Sądu Ostatecznego. Dzięki dołączonym joystickom każdy z widzów będzie mógł stać się współautorem tej opartej o gry wideo instalacji.

Po raz pierwszy w historii festiwalu przygotowano także specjalne oświetlenie na moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego. Polscy artyści VES Iwona Czarnata i Łukasz Błażewicz przygotowali spektakl świateł, który podkreśli architektoniczne detale konstrukcji toruńskiego mostu. Z kolei zespół Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprezentuje na fasadzie budynku opowieść o Układzie Słonecznym. Oprócz filmowej historii na widzów czeka laserowy pokaz z elementami pirotechnicznymi.

W trakcie festiwalu można wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. W ramach sceny muzycznej w CKK Jordanki wystąpią Waglewski Fisz Emade, Kamil Bednarek oraz Dżem. W sobotę i niedzielę (24 i 25 sierpnia) w Kinie Centrum wyświetlone zostaną dwie produkcje związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu „Missions to the Moon” oraz „Back to the Moon”. Po raz dziesiąty do festiwalu dołączy również Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna. 

Więcej informacji oraz program wydarzenia na stronie www.bellaskyway.pl.

fot. bellaskyway.pl

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Reklama

bella skyway festival, toruń, co warto zobaczyć, atrakcje, gastronomia - komentarze opinie

 • Fred - niezalogowany 2019-08-20 10:08:58

  Fajnie sie zapowiada. ciekaw jestem tego chinskiego miasteczka

 • Gość - niezalogowany 2019-08-20 11:04:46

  Tyś był i widział chińskie miasteczko. Ciekawe ile głów padnie .Hehe kosiarze niespiom patola z miasta.do wora

 • TOM31 - niezalogowany 2019-08-20 12:04:52

  Te gosc w domu wszyscy zdrowi?

 • Gość - niezalogowany 2019-08-21 09:27:31

  Byłam i widziałam. Dla mnie wielkie rozczarowanie, ale nie tylko dla mnie. W tłumie było słychać głosy, że z roku a rok jest coraz gorzej.
  Niech każdy sam oceni.
  Najlepsza instalacja wg mnie to na Dąbrowskiego z autobusem. Ukazanie przyrody i środowiska w kontekście postępu cywilizacji. Dobre w kontekście walki o środowisko.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-21 11:11:16

  Na nowym rynku karuzela, trackfoody a poza tym same stoiska z chińskim plastikiem. Instalacjom daleko do tych z początku festiwalu. Bilety po 20zl no i reklamy piwa wyświetlane na co niektórych instalacjach w przerwach. Jak dla mnie za mało przekazu a za dużo komercji. Za bardzo w klimacie koncertów „lata z TVP”

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama