Reklama

Kolejny przystanek kolejowy w Toruniu. Powstał na nowym osiedlu

Arkadiusz Kobyliński
09/10/2022 08:50

Nowy przystanek kolejowy w naszym mieście ma rozpocząć działanie jeszcze w tym roku. Miasto ma zapewnić dojścia do peronu oraz bezkolizyjne przejście pod torami.

Podróżni od kilku tygodni korzystają z przebudowanych peronów w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie. To w ramach projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni - Chełmża". Na całej trasie wymieniono tory i zbudowano rozjazdy. Pociągi wróciły na tę trasę na początku września. 

Teraz pojawiła się informacja, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły zasadnicze prace przy budowie przystanku Toruń Jar. Aktualnie montowana jest mała architektura oraz ogrodzenia. 

Reklama

- Udostępnienie nowego przystanku podróżnym planowane jest w grudniu br., po wybudowaniu przez Miasto Toruń dojść do peronu oraz bezkolizyjnego przejścia pieszo - rowerowego pod torami z układem dróg rowerowych i ciągów pieszych na terenie Miasta Toruń - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. 

Przystanek Toruń Jar posiada jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów. Powstał w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, i drogi krajowej nr 91, jako jeden z najważniejszych elementów projektu wartego 144 779 840,21 zł netto  i współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc. 

Reklama

W tym kontekście ciekawa jest informacja, że Miejski Zarząd Dróg w Toruniu w czwartek (6 października) opublikował w BIP informację o wyborze wykonawcy zadania pn. „Zaprojektowanie i budowa drogi rowerowej stanowiącej połączenie Toruń – Chełmża w obrębie DK91 i linii kolejowej nr 207”. Zwycięzca przetargu - toruńska firma Bruksystem - swoją pracę wyceniła na 960 tys. zł.

Planowana w ramach tego przedsięwzięcia droga rowerowa będzie miała długość około 800 metrów. Jej początek zaplanowano w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 91 z ulicą Strobanda. Dalej pobiegnie w kierunku północnym do granicy administracyjnej miasta. Dzięki przejazdowi pod torami, który obecnie buduje PKP, rowerzyści pokonają bezpiecznie i bezkolizyjnie biegnącą w sąsiedztwie linię kolejową nr 207.

Reklama

Nową ścieżkę planuje się wykonać z mieszanki mineralnej, czyli z naturalnej nawierzchni obramowanej obrzeżami. Jej charakter będzie nawiązywał do terenu, po którym będzie przebiegała. Jedynie w obrębie przejazdu i na dojeździe do obiektu pod linią kolejową zostanie ułożona kostka betonowa. Do obowiązków Wykonawcy należy także sporządzenie projektu organizacji ruchu na czas prowadzenia robót budowlanych.

Autor: Arkadiusz Kobyliński

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

Przeczytałeś właśnie artykuł na stronie www.ototorun.pl. To portal internetowy, który codziennie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Torunia i regionu. To doskonała witryna do wypromowania swojej marki czy firmy. Zaufało nam już wiele prestiżowych firm z naszego miasta. Jesteś zainteresowany reklamą? Napisz na e-mail: t.kaczynski@ototorun.pl lub zadzwoń - tel. 531 515 707.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo otoTorun.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości