Panika po ogłoszeniu wyników naboru. Kilkuset uczniów nie dostało się do toruńskich szkół!

Szkoły i licea, Panika ogłoszeniu wyników naboru Kilkuset uczniów dostało toruńskich szkół! - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 11/07/2019 13:06

Dzisiaj (11 lipca) ogłoszono wyniki naboru do toruńskich szkół średnich - dokładnie 767 uczniów musi drżeć o swoją przyszłość.

To najbardziej skomplikowana rekrutacja do szkół w ostatnich latach. Reforma rządu - między innymi likwidacja gimnazjów - spowodowała, że wielu uczniów w Polsce ma problem z dostaniem się do szkół średnich. W tym roku w rekrutacji biorą udział kandydaci z III klasy gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej. Placówki w całym kraju muszą przyjąć około 400 tys. uczniów więcej niż w poprzednich latach.

Z tym oświatowym problemem mamy do czynienia również w Toruniu. Miasto dzisiaj (11 lipca) poinformowało, że zakwalifikowanych zostało 5014 na 5781 kandydatów. Oznacza to, że aż 767 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły średniej. Magistrat podaje, że to dokładnie 353 uczniów po szkołach podstawowych i 414 po gimnazjum.

Dla 767 młodych ludzi, którzy nie dostali się do żadnej szkoły są na razie przygotowane tylko 143 wolne miejsca, w tym 74 dla kandydatów po szkołach podstawowych i 69 dla kandydatów po gimnazjum. 

Do 15 lipca 2019 r. rodzice kandydatów zakwalifikowanych mają czas na przedłożenie w szkołach potwierdzenia woli przyjęcia. Wówczas też będzie znana ostateczna liczba wolnych miejsc w poszczególnych szkołach. – Kiedy uczniowie potwierdzą wolę nauki w konkretnej szkole, będziemy proponować tym niezakwalifikowanym do szkół pierwszej, drugiej i trzeciej preferencji naukę w tych szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca - mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Miasto zdaje sobie sprawę, że liczba wolnych miejsc będzie za mała w stosunku do potrzeb, dlatego magistrat chce uruchomić, w miarę możliwości lokalowych i organizacyjnych szkół, dodatkowe oddziały.

– Cały czas monitorujemy zaistniałą sytuację, współpracujemy z dyrektorami szkół. Od 16 do 22 lipca przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Na pewno rozważamy uwolenienie 320 miejsc w szkołach branżowych - wyjaśnia Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

nabór do szkół w toruniu, wyniki naboru, licea, technika, toruń - komentarze opinie

  • Ben - niezalogowany 2019-07-11 14:17:29

    Trzeba bylo sie dobrze uczyc :)

  • gość 2019-07-11 15:13:13

    Treść komentarza...

  • gość 2019-07-11 15:13:43

    Racja.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 16:21:36

    Może tak jak minister proponował:za granicą szukać

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 17:03:57

    Ci którzy się uczyli średnia grubo ponad 5,dobrze napisali egzaminy,powyżej 90% dostali się do dobrych szkół bez problemu, niestety Ci którzy mieli ponaciągane oceny,żeby ledwo na pasek starczyło, egzaminy napisane na 20-30%,nie mają czego szukać w topowych toruńskich liceach,potem rozczarowanie, że uczeń ze świadectwem z paskiem się nie dostał, po prostu,trzeba było mierzyć siły na zamiary, a nie koniecznie składać papiery do najlepszych szkół. No cóż, byli lepsi. Co nie zmienia faktu,że ta reforma to jedna wielka porażka.

  • gość 2019-07-11 19:13:46

    bUHAHA\' Jesli jesteś leniem lub mniej zdolny zawodówki czekają .Ktos musi robić i kible odtykać.

  • Tfuj Stary - niezalogowany 2019-07-11 20:43:18

    Dziękuję wszystkim pozdrawiam moich rodziców znajomych ale się kur*wa nie dostałem dzikeujeeee!!!!!

  • Gosc - niezalogowany 2019-07-11 21:49:20

    Wkrotce mozemy miec wiekszy problem nizeli to czy uczen sie dostal do szkoly, a jak czytam komentarze pacanow po studiach to slonce zaswieciło nad Polska bo oto w ten sposób zsyła na nas normalne spoleczenstwo i pamietajmy , ze gdzies w tle zbliza sie wojna...juz widze tych patriotow po wyzszych uczelniach broniacych swojej ojczyzny, beda siedziec w bunkrach jak szczury a z pomoca nadejda Ciiii nieudolni uczniowie...

  • gość 2019-07-11 22:25:56

    Jestem dziwnie przekonany, że właściwie wszyscy, którzy skomentowali ten artykuł przede mną, mają wykształcenie nie wyższe, niż zawodowe. I usilnie starają się pracować na wizerunek nie za mądrego robotnika. Przykre.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-11 23:19:04

    To się trzeba było uczyć , teraz płacz . Nie widzieli kto u steru państwa na co liczyli , co jak mamusia dostała pincet bo głosowała jak należy to teraz spłacisz to tyrając w Zieleni Miejskiej . Ewentualnie Dymaj ile wlezie zrób piątkę dzieci i na kiego Tobie szkoła

  • Gość - niezalogowany 2019-07-12 01:05:01

    Dobrej zmiany ciąg dalszy... Otwórzcie oczy wreszcie!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-07-12 01:05:41

    Dobrej zmiany ciąg dalszy... Otwórzcie oczy wreszcie!!!

  • Gość - niezalogowany 2019-07-12 07:14:35

    Dokładnie tam gdzie wybory wygrał pis cały wschód polski sprzedał się za 500+ tyle się cenicie?

  • Kaśka - niezalogowany 2019-07-12 10:25:53

    Wydaje mi się, że u komentujących coś nie za bardzo z czytaniem ze zrozumieniem tekstu. Więc napiszę prościej: JEST ZA MAŁO MIEJSC, OBOJĘTNIE CZY DZIECIAK CHCIAŁ IŚĆ DO LO CZY OD TECHNIKUM CZY DO ZAWODÓWKI. Z matematyką też u komentujących też nie za bardzo więc napiszę poste działanie: 5781 kandydatów - 5014 zakwalifikowanych = 767 niezakwalifikowanych, dla tych niezakwalifikowanych 767 - są jeszcze 143 miejsca wolne więc brakuje 624 miejsc. Teraz rozumiecie w czym jest problem?

  • gość 2019-07-19 19:13:00

    Chciałabym podziękować i pogratulować wszystkim dzieciakom, które się dostały a przede wszystkim mojej córce - egzaminy zdane ładnie, średnia na świadectwie 5,11 i została przyjęta odrazu bez problemu do liceum, choć nie do tych z pierwszej trójki. wybrała takie szkoły gdzie miała pewność, że zostanie przyjęta, chociaż słysząc codziennie jak inne miasta "odpadają" - jej też udzieliła się nerwówka oczekiwania na wyniki rekrutacji. Owszem uczyła się od początku szkoły przez wszystkie lata miała świadectwa z paskiem i średnią powyżej 5 - bo ten mądry, kto przewidział, że będzie burdel ( najpierw reforma, potem strajk nauczycieli tuż przed egzaminami - a do was szanowni pedagodzy - postąpiliście bardzo egoistycznie zostawiając dzieciaki tuż przed ich pierwszym ważnym egzaminem, nie dokańczając ani nie powtarzając z nimi materiału- można było przekuć to na sukces - strajk TAK dla klas 0-7 a dla 8 + gimnazjum codziennie TYLKO SAME powtórki materiału i próbne testy i egzaminy poszłyby dużo dużo lepiej i wtedy bym wam złego słowa nie powiedziała a tak to obróciło się to przeciwko wam. I jeszcze planujecie strajkować we wrześniu ?? !!! WYSTARCZY - teraz weźcie się do roboty i młodsze pokolenie lepiej przygotujcie do egzaminów. A do pozostałych - zawsze trzeba mierzyć siły i wiedzę na zamiary i zastanowić się dobrze co wybrać, bo nieraz niższa w rankingu szkoła może okazać się lepsza od tej z pierwszej półki (która nieraz statystyki podbija wyścigiem szurów) , a wybujałe ambicje rodziców schowajcie na pamiątkę. Prestiż jest wtedy gdy zobędziecie takie wykształcenie i zawód, który pozwoli życzyć sobie i Wam , by nas było stać na święty spokój....

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..