Ile zarabiają, jakie mają samochody i kredyty posłowie z toruńskiego okręgu?


Filip Sobczak
16/06/2018

Partie Polityczne #Mikołaj Kopernik #Tadeusz Rydzyk #Arkadiusz Myrcha #Uniwersytet Mikołaja Kopernika #Joanna Scheuring-Wielgus #O tym się mówi
Posłowie z naszego okręgu musieli złożyć oświadczenia majątkowe za 2017 rok. Ile zarabiają, jakie mają oszczędności, samochody i zobowiązania? Sprawdzamy.

Jan Krzysztof Ardanowski (PiS)

Poseł PiS z naszego okręgu na co dzień nie błyszczy w mediach. Ale w parlamencie działa i jest przewodniczącym między innymi w polsko-izraelskiej grupie parlamentarnej czy podkomisji stałej do spraw wykorzystania zasobów energetycznych obszarów wiejskich. W swoim oświadczeniu majątkowym wykazał 14 hektarów wielokierunkowego gospodarstwa rolnego, które wycenia na ponad półtora miliona złotych. Oprócz tego posiada prawie 50 tysięcy złotych oszczędności i dom o powierzchni 200 m kw. W 2017 roku zarobił około 12 tysięcy złotych na swoim gospodarstwie, 150 tysięcy złotych za pracę w Sejmie oraz 30 tysięcy złotych diety. Poseł jeździ peugeotem 407, a żona i córka oplem merivą.

Krzysztof Czabański (PiS)

Niegdyś dziennikarz, a dziś poseł z naszego okręgu. To klasyczny spadochroniarz, który na co dzień mieszka w Warszawie, a z Toruniem łączy go jedynie miejsce na liście wyborczej w naszym okręgu. Czabański w parlamencie zajmuje się oczywiście mediami. Jest przewodniczącym w Radzie Mediów Narodowych. Oczywiście ze swojego stanowiska czerpie korzyści majątkowe. W 2017 za szefowanie w RMN otrzymał około 80 tysięcy złotych. Ponadto zarobił prawie 120 tysięcy złotych za pracę w Sejmie i dostał 30 tysięcy złotych diety. Posiada mieszkanie o powierzchni 85 m kw., które wycenia na 700 tysięcy złotych. Czabański podróżuje hondą civic, która jest według niego warta 25 tysięcy złotych.

Tomasz Lenz (PO)

Polityk, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Lenz już w tym roku może przedwcześnie zakończyć kadencję na Wiejskiej, bo kandyduje na prezydenta Torunia. Jeśli postawią na niego mieszkańcy, to będzie musiał złożyć mandat. Poseł działa w Sejmie między innymi w komisjach ds. gospodarki, spraw zagranicznych, deregulacji czy w parlamentarnym zespole sportowym. W zeszłym roku zarobił w Sejmie prawie 120 tysięcy złotych i otrzymał 30 tysięcy złotych diety. Ponadto posiada dom o powierzchni 170 m kw., który jest warty 700 tysięcy złotych oraz domek letniskowy warty 150 tysięcy. Spłaca kredyty: remontowy na 27 tys. zł oraz na zakup domu na 382 tys. zł. Ma także około 50 tysięcy złotych na lokacie.

Antoni Mężydło (PO)

Legendarny działacz Solidarności w Toruniu jest w tej kadencji w cieniu pozostałych parlamentarzystów z toruńskiego okręgu. Zajmuje się w Sejmie między innymi stosunkami Polski z Republiką Korei czy Nową Zelandią, ponadto jest między innymi w podkomisjach ds. prawa telekomunikacyjnego czy rządowego projektu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. W parlamencie zarobił prawie 120 tysięcy złotych i dostał 30 tysięcy złotych diety. Ponadto posiada 100 hektarów gruntów rolnych, które wycenia na 470 tysięcy złotych (wycena z 2001 roku). Poseł zarobił 70 tysięcy złotych za dzierżawę tych gruntów. Otrzymał także półtora tysiąca złotych świadczenia, które przysługuje represjonowanym opozycjonistom. Na co dzień jeździ skodą octavią.

Arkadiusz Myrcha (PO)

Debiutant w Sejmie, a mimo tego jeden z najbardziej znanych posłów z naszego okręgu. Z wykształcenia prawnik, dlatego błyszczał, kiedy w mediach pojawiały się tematy prawnicze i sądownicze. Obywatele mogą go kojarzyć ze znanej komisji sprawiedliwości i spraw człowieka. Myrcha w oświadczeniu wykazał, że pod koniec 2017 roku kupił na kredyt 55-metrowe mieszkanie za 300 tysięcy złotych. Oczywiście zarobił w Sejmie około 120 tysięcy złotych i otrzymał 30 tysięcy złotych diety. Jest  również wspólnikiem w prawniczej spółce partnerskiej, ale zarobił na niej w 2017 roku nieco ponad tysiąc złotych.

Iwona Michałek (Porozumienie Jarosława Gowina)

Michałek należy do koalicji Zjednoczonej Prawicy, ale na co dzień pracuje dla klubu Porozumienie Jarosława Gowina. Chętnie zabiera głos w sprawie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wszak jej szef jest ministrem szkolnictwa wyższego. W swoim oświadczeniu majątkowym nie wykazała wiele. W 2017 otrzymała prawie 40 tysięcy złotych emerytury, a w Sejmie zarobiła ponad 130 tysięcy złotych i dostała 30 tysięcy złotych diety. Ponadto jest właścicielką jednej czwartej domu, który jest warty 400 tysięcy złotych oraz działki o wartości 100 tysięcy złotych.

Joanna Scheuring-Wielgus (koło Liberalno-Społeczni)

Od wczoraj (15 czerwca) jest członkiem koła poselskiego Liberalno-Społeczni. Stworzyła je razem z innymi posłami, którzy odeszli z Nowoczesnej - Ryszardem Petru i Joanną Schmidt. Bardzo mocno zaangażowała się w sprawę niepełnosprawnych. Była z protestującymi od początku do końca. W 2017 roku w Sejmie zarobiła prawie 140 tysięcy złotych i otrzymała 30 tysięcy złotych diety. Ponadto wykazała, że dostała sześć tysięcy złotych z programu 500+. Posłanka zasiada w radzie programowej Polskiego Radia, za co otrzymała dwa tysiące złotych. Zarobiła także 24 tys. na wynajmowaniu mieszkania, a w banku odłożyła siedem tysięcy. Spłaca także dwa kredyty: komercyjny - pozostały jej do spłaty cztery tysiące; oraz mieszkaniowy - 97 tysięcy we frankach szwajcarskich. Jest współwłaścicielką domu, który wycenia na 550 tys. zł i samochodu citroen xara picasso z 2010 r.

Anna Sobecka (PiS)

Najbardziej znana parlamentarzystka PiS z naszego okręgu. Niezwykle ceniona przez ojca Tadeusza Rydzyka. Sobecka współpracuje z toruńskim redemptorystą już od kilkudziesięciu lat. Kiedyś była nawet spikerką w jego rozgłośni. W Sejmie zarobiła prawie 140 tysięcy i otrzymała 30 tysięcy diety. Pobrała także emeryturę - 46 tys., oraz wynagrodzenie za zasiadanie w radzie programowej TVP - 2,3 tys. Posiada mieszkanie, które wycenia na 400 tysięcy złotych oraz volkswagena passata z 2009 roku.

Paweł Szramka (Kukiz 15’)

Najmłodszy parlamentarzysta z naszego okręgu. Szramka w poniedziałek (18 czerwca) skończy dopiero 29 lat. To były żołnierz i działacz społeczny z Brodnicy. Wszyscy, którzy śledzą jego media społecznościowe wiedzą, że jest pracoholikiem, który jest niezwykle zaangażowany w wypełnianie mandatu poselskiego. Coraz częściej pojawia się także w mediach, gdzie umie ze spokojem przedstawić swoje argumenty. Szramka ma najskromniejsze oświadczenie poselskie ze wszystkich posłów z naszego okręgu. Zarobił w Sejmie około 120 tysięcy złotych i otrzymał 30 tysięcy złotych diety. Ponadto jest jednym z sześciu współwłaścicieli domu, który wyceniany jest na 300 tysięcy złotych. Szramka wpisał także, że posiada 20 tysięcy w walucie polskiej i na co dzień jeździ audi A6 z 2004 roku. 

Łukasz Zbonikowski (PiS)

Najbardziej kontrowersyjny polityk z naszego okręgu. W styczniu sąd w Chełmnie uznał, że poseł PiS naruszył nietykalność cielesną żony, ale jej nie uderzył. W mediach jest zupełnie niewidoczny i koncentruje się na pracy w komisjach (Sprawiedliwości i Praw Człowieka czy Unii Europejskiej) lub w zespołach, między innymi w zespole do spraw kaskadyzacji dolnej Wisły ze szczególnym uwzględnieniem budowy kolejnego stopnia wodnego pod Włocławkiem, gdzie jest przewodniczącym. W Sejmie zarobił ponad 140 tysięcy i otrzymał 30 tysięcy złotych diety. Posiada 34 hektary ziemi, które wycenia na 1,2 miliona. Jednak twierdzi, że gospodarstwo rolne nie przynosi dochodów. Ponadto Zbonikowski musi spłacić kredyt (pozostało mu 800 tysięcy) oraz pożyczkę od swojego ojca (70 tysięcy). 

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 
Ile zarabiają, jakie mają samochody i kredyty posłowie z toruńskiego okręgu? - komentarze opinie (1)

Gość
16/06/2018

To nie wszyscy posłowie z naszego okregu.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


TOP 5

wróć

pełna wersja portalu