6°C bezchmurnie

ZSP w Chełmży — czyli dlaczego warto mierzyć wysoko [FOTO]

Ponad stuletnia tradycja połączona z ciągłym dążeniem do nowoczesności i rozwoju — tak w wielkim skrócie można by opisać Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży.

Tradycja i nowoczesność

ZSP w Chełmży zalicza się do grona placówek, do których każdego roku dołącza coraz większy odsetek absolwentów gimnazjów mieszczących się na terenie powiatu toruńskiego. Dzięki temu szkoła może ciągle się rozwijać i stawać się jeszcze atrakcyjniejszym wyborem dla kandydatów. Na rok szkolny 2018/19 szkoła jest gotowa przyjąć w swoje progi nawet 120 nowych uczniów.

Z jednej strony jesteśmy szkołą o długiej i bogatej tradycji, o której pamiętamy, a z drugiej nieustannie stawiamy na nowoczesne rozwiązania w każdym aspekcie — mówi Katarzyna Komakowska, dyrektor ZSP w Chełmży. — Stosujemy nowoczesne środki dydaktyczne i takie same metody nauczania. Mimo to ciągle chcemy rozwijać oba te obszary, czyli dydaktykę oraz bazę lokalową i wyposażenie.

Przykładami są nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone pracownie: komputerowa i hotelarsko-gastronomiczna oraz będące w przygotowaniu fryzjerska i kosmetyczna. Wiąże się to z ambitnymi planami na przyszłość. Szkoła zamierza utworzyć nowe kierunki kształcenia, w tym także dla dorosłych. Chodzi o kierunki takie jak fryzjerstwo i logistyka (dla absolwentów gimnazjów i dorosłych) oraz kosmetyczka, opiekunka dla dzieci, opiekun osoby starszej i opiekun środowiskowy (kierunki w szkole policealnej). Ponadto w szkole prowadzone są kwalifikacyjne kursy zawodowe w kierunkach: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik informatyk. Kwalifikacje zawodowe po zakończonym kursie potwierdza okręgowa komisja egzaminacyjna.

Przygotowanie ucznia a rynek pracy

Szkoła stawia oczywiście także na odpowiedni rozwój uczniów, dlatego każdy z nich jest traktowany indywidualnie i zawsze może liczyć na kompleksową pomoc. Powodem do dumy dla przedstawicieli ZSP jest fakt, że szkoła jest kameralnym i bezpiecznym miejscem. Wszyscy się znają i nikt nie pozostaje anonimowy. Jest to pomocne m.in. przy doradztwie zawodowym.

Doradztwo zawodowe w naszej szkole jest bardzo zaawansowane — objaśnia Katarzyna Komakowska. — Świadczy o tym m.in. fakt, że prowadziliśmy doradztwo, zanim weszło obligatoryjnie do wszystkich szkół. Nasz doradca bardzo dobrze rozpoznaje predyspozycje uczniów i jeśli widzimy, że ktoś nie czuje się dobrze w danym zawodzie, to pomagamy zmienić kierunek jeszcze w pierwszym roku edukacji. W tej kwestii jesteśmy bardzo elastyczni.

Obecnie ważną kwestią w działalności szkół jest skuteczna odpowiedź na potrzeby rynku pracy. W tym obszarze ZSP w Chełmży również ciągle podejmuje nowe działania. Szkoła dba o relacje z pracodawcami, jest z nimi w stałym kontakcie i podpisuje umowy partnerskie. I, co może najważniejsze, liczy się z ich potrzebami. — Są pracodawcy, którzy mówią wprost, jakich pracowników potrzebują. Wówczas w ramach współpracy tworzymy odpowiedni kierunek kształcenia — tłumaczy dyrektor ZSP w Chełmży. — Zanim jeszcze pojawiły się barometry zawodów deficytowych, wiedzieliśmy, że takim zawodem jest np. kucharz. To właśnie dzięki ścisłej współpracy z pracodawcami.

Nie ma czasu na nudę

Poza rozwojem zawodowym uczniów szkoła angażuje się również w obszary niezwiązane bezpośrednio z kierunkami kształcenia. Uczniowie mogą liczyć m.in. na dofinansowanie kursu prawa jazdy w wysokości nawet 100%. Ponadto wachlarz zajęć dodatkowych jest bardzo szeroki. Chętni uczniowie mogą dołączać do kół zainteresowań lub brać udział w zajęciach pomagających pokonać trudności. Ponadto jest także szereg zajęć finansowanych przez powiat toruński. Są to na przykład zajęcia sportowe, siłownia czy zajęcia w klubie fitness. ZSP w Chełmży bierze także udział w różnych projektach, takich jak “EU-geniusz — w naukowym labiryncie”, “Powiatowi zawodowcy”, “ERASMUS+”, czy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w ramach których rozwijane jest zaplecze szkoły.

Duży wybór zajęć dodatkowych pomaga także dbać o bezpieczeństwo uczniów. Brak czasu na nudę sprawia, że uczniowie nie myślą o sięganiu po alkohol czy narkotyki. Szkołę wyróżnia również to, że wspólnie z policją prowadzi całoroczny program profilaktyki rówieśniczej „Bezpieczeństwo? Wspólna sprawa! Odpowiadam!!!”. — Chcemy w ten sposób zmieniać obraz policji funkcjonujący wśród młodzieży, pokazać, że policja to sprzymierzeniec, a nie wróg — mówi Katarzyna Komakowska.

Wsparcie poza szkołą

Uczniowie mogą liczyć na pomoc szkoły także w czasie wakacji — dodaje dyrektor ZSP w Chełmży. — Dzieje się tak dlatego, że oprócz praktyk w roku szkolnym uczniowie mają zapewnione płatne staże i praktyki również w okresie wakacyjnym.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chełmży nawiązał także współpracę z uczelniami wyższymi. Podpisano umowy partnerskie z UMK w Toruniu oraz Politechniką Łódzką. Jest to element wyróżniający szkołę spośród innych, gdyż niewiele placówek może poszczycić się podobną współpracą.

Jeśli miałabym opisać naszą szkołę jednym zdaniem, powiedziałabym, że ZSP w Chełmży to szkoła, która zawsze mierzy wysoko — kończy Katarzyna Komakowska.

(Mateusz Srebniak)

fot. ZSP w Chełmży

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


ZSP w Chełmży — czyli dlaczego warto mierzyć wysoko [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się