12°C bezchmurnie

Znany polityk Platformy Obywatelskiej pierwszym kandydatem na prezydenta Torunia

Wybory na prezydenta Torunia odbędą się dopiero jesienią, ale już dziś poznaliśmy pierwszego kandydata na najważniejsze stanowisko w naszym mieście.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty wyborów samorządowych. Pewne jest, że odbędą się jesienią - będzie to zapewne przełom października i listopada. Ostateczną decyzję podejmie Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Dlatego na razie politycy nie kwapią się, żeby ogłaszać swoją decyzję o kandydowaniu. Nieco inaczej jest w Toruniu. Dziś (13 marca) podczas porannej audycji w Radiu PiK poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz potwierdził wcześniejsze plotki i powiedział, że będzie kandydatem na prezydenta naszego miasta.

Jednak jest jedno „ale”. Kilka tygodni temu partia Lenza - Platforma Obywatelska zawarła porozumienie z Nowoczesną. Dlatego toruński polityk musi czekać na zgodę partii Katarzyny Lubnauer. 

- Jeżeli będzie zgoda Nowoczesnej, to będę kandydować na prezydenta Torunia. Może okazać się, że Nowoczesna ma inny pomysł personalny, dlatego będziemy to konsultować. Mamy nową jakość - wspólne listy PO i Nowoczesnej, więc musimy to uzgodnić - mówił w Radiu PiK Tomasz Lenz.

Tomasz Lenz to bardzo doświadczony polityk. Był posłem na Sejm V, VI, VII i teraz VIII kadencji Sejmu. W latach 90. należał do Unii Wolności, a potem został członkiem Platformy Obywatelskiej, do której należy do dziś. Jest liderem partii w województwie i jednym z najpopularniejszych parlamentarzystów w Toruniu. W ostatnich wyborach parlamentarnych wystąpił jednak z drugiego miejsca na liście. Jedynką PO w naszym okręgu wyborczym był Arkadiusz Myrcha. Taka była decyzja ówczesnej premier - na jedynkach miały występować młode, ambitne twarze.

Z kim Lenz powalczy o najważniejsze stanowisko w naszym mieście? Oczywiście oficjalnych kandydatów jeszcze nie ma. Wszystkie nazwiska poznamy zapewne do końca sierpnia albo nawet we wrześniu. 

Swojego reprezentanta na pewno wystawi PiS. Najmocniejszymi kandydatami partii Jarosława Kaczyńskiego są Zbigniew Rasielewski i Michał Jakubaszek. Czas Mieszkańców powinien postawić na Macieja Cichowicza, a Sojusz Lewicy Demokratycznej na swojego lidera, czyli Marka Joppa.

Najwięcej emocji budzi oczywiście decyzja aktualnie urzędującego prezydenta Michała Zaleskiego. Jednak włodarz miasta na pewno na razie nie będzie chciał uprawiać polityki.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Znany polityk Platformy Obywatelskiej pierwszym kandydatem na prezydenta Torunia komentarze opinie

 • gość 2018-03-13 16:06:26

  W życiu, możesz pomarzyć. Zaleski out, ale na pewno nie Ty.

 • Stary torunczyk 87r - niezalogowany 2018-03-13 21:04:36

  Panie Lenz, PO 8 lat miała na realizację pomysłów. PiS w 2.5 roku zrobił więcej niż wy. Nazwiska nie grają

 • gość 2018-03-14 05:53:44

  Zaakceptuję każdego kandydata nie powiązanego z bolszewicką partią pis i radiem m. P. Zaelwski za bardzo skręcił w kierunku tadzia r.

 • CT - niezalogowany 2018-03-14 15:35:35

  Lenc nigdy to bufon i menda

Dodajesz jako: Zaloguj się