Znamy wyniki ekspertyzy dendrologów. Wiele drzew w centrum miasta zostanie uratowanych!

Inwestycje, Znamy wyniki ekspertyzy dendrologów Wiele drzew centrum miasta zostanie uratowanych! - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
Filip Sobczak 09/08/2019 09:08

Dendrolodzy sprawdzili, czy w centrum miasta uda się uchronić kolejne drzewa. Toruński Urząd Miasta opublikował właśnie wyniki ich ekspertyzy.

W Toruniu cały czas trwają przygotowania do inwestycji wartej prawie 70 mln zł. Projekt o nazwie "Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II” zakłada, że przy al. Jana Pawła II ma powstać nowoczesny węzeł przesiadkowy. Miasto zamierza przeprowadzić także kompleksową przebudowę układu drogowego w obrębie modernizowanych torowisk.

Konsekwencją inwestycji ma być między innymi wycinka wielu drzew. Decyzja ta wywołała sporo kontrowersji. W naszym mieście odbyły się protesty w obronie drzew w centrum miasta. Społecznicy złożyli też wniosek do prezydenta o ponowne konsultacje ws. wycinki. Ostatecznie Michał Zaleski zdecydował, że przy al. Jana Pawła II zostanie przeprowadzona kolejna ekspertyza dendrologiczna. Specjaliści sprawdzali, czy uda się uchronić jeszcze kolejne drzewa. 

W tym tygodniu Miasto opublikowało wyniki analizy. Okazuje się, że wśród 62 drzew przeznaczonych do usunięcia (pierwotny projekt zakładał wycinkę 84 drzew) jest - zgodnie z prawomocną decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków - 14 drzew w ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Chopina. Z kolei 41 drzew rosnących w al. św. Jana Pawła II jest w stanie średnim lub złym.

– Drzewa te mają zniekształcone korony, rozległe ubytki drewna na pniach i konarach, posusz w koronach, na pniach i gałęziach występują owocniki grzybów rozkładających drewno, są też przypadki zgnilizny. Jak wskazuje profesor Marek Kosmala, nie kwalifikują się one nawet do przesadzenia. Usunięcie ich jest konieczne ze względów bezpieczeństwa – informuje Urząd Miasta Torunia.

Urzędnicy dodają, że być uda się przesadzić 16 sztuk drzew, aczkolwiek ze względu na ich rozmiar decyzja o przesadzeniu zostanie podjęta po sprawdzeniu stanu korzeni. Ponadto Miasto zamierza nasadzić w centrum miasta o 100 drzew więcej niż pierwotnie zakładano. 

– W wyniku ponownych analiz m.in. podwyższono jakość nasadzeń zastępczych poprzez dobór gatunkowy i wiekowy nasadzeń, w tym zastosowanie lipy srebrzystej odmiany „brabant”, wprowadzono do projektu tzw. zielony przystanek a także przepuszczalne nawierzchnie i konstrukcje ciągów pieszych i rowerowych, by zapewnić korzeniom odpowiedni poziom nawodnienia. Szacunkowy koszt dodatkowych działań wyniesie 1,5 mln zł – informuje UMT.

(FS)

fot. Sławomir Kowalski/UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

wycinka drzew w toruniu, al. jana pawła ii, protesty, michał zaleski - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-08-11 15:47:39

    Tak nasadzenia drzew pochwalam, wycinki tam gdzie konieczne. W Toruniu jest mało miejsc gdzie podczas budowy planuje się zieleń. Są miejsca gdzie jakby zspomiano
    o tym że zieleń jest potrzebna w obrębie miasta. Sam gdzie jest to możliwe staram się sadzić różne drzewa a szczegulnie takie które to oblatują pszczoły. Pozdrawiam opiekujących się zielenią . Czes.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama