Zmiany w prawie dotyczącym akt pracowniczych. Będzie taniej i łatwiej

Biznes, Zmiany prawie dotyczącym pracowniczych Będzie taniej łatwiej - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 21/12/2018 14:40

Wraz z nowym rokiem przedsiębiorców i ich pracowników czeka zmiana w przepisach. Od 1 stycznia 2019 roku przechowywanie akt pracowniczych stanie się prostsze i tańsze.

Największą zmianą będzie to, że od nowego roku pracodawca będzie mógł sam zadecydować, w jakiej formie będzie chciał przechowywać akta pracownicze - papierowej czy elektronicznej.

Skróceniu ulegnie także czas przechowywania dokumentów - dla wszystkich zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku wyniesie on 10 lat, a dla pracowników, którzy zostali zatrudnieni po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 roku do grudnia 2018, można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat przy spełnieniu dodatkowych warunków. Są nimi: przekazanie do ZUS oświadczenia (ZUS OSW) oraz raportu informacyjnego (ZUS RIA).

Akta pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku przechowywane są nadal przez okres 50 lat. Zmianie ulegną jednak także przepisy dotyczące dokumentacji przekazywanej do ZUS - zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe oraz pojawią się nowe.

Tym samym od 1 stycznia 2019 roku pracodawca będzie przekazywał do ZUS imienny raport miesięczny (ZUS RPA) z danymi o przychodach ubezpieczonego i wykonywaniu pracy nauczycielskiej (będzie wysyłany w określonych okolicznościach). Z kolei po zakończeniu stosunku pracy, formularz wyrejestrowania (ZUS ZWUA) rozszerzony o datę, tryb rozwiązania stosunku pracy, podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub stosunku służbowego oraz informację z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany.

Zmienią się również zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia pracownikom. Podstawową formą będzie wpłata na konto pracownika.

(PC)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

centrum wsparcia biznesu, akta pracownicze - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama