Zmarł były dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK Jan Łopuski

Znani torunianie, Zmarł były dziekan Wydziału Prawa Administracji Łopuski - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 11/09/2019 09:42

W poniedziałek (10 września) zmarł były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Jan Łopuski. Miał 102 lata.

Jan Łopuski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem walczył w kampanii wrześniowej, a następnie służył w Armii Krajowej. W 1944 r. został aresztowany przez NKWD i osadzony w łagrze w Stalinogorsku. Po zwolnieniu przedostał się na Zachód i wstąpił do II Korpusu. Do Polski powrócił w 1947 r. Do końca istnienia PRL przez swoją działalność w AK, służbę w Armii Andersa, kontakty z WiN i krytyczny stosunek wobec ustroju znajdował się w kręgu zainteresowań organów bezpieczeństwa.

Po wojnie pracował w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego, ale ostatecznie wrócił do życia akademickiego. Doktorat i habilitację uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizując się w zakresie prawa morskiego. Pracował m.in. w Wyższej Szkole Morskiej i Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni.

Pracę w Toruniu rozpoczął w 1971 roku. Po sześciu latach uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w roku 1984 profesora zwyczajnego. – Gdy w 1981 r., na fali przemian w Polsce, na UMK przeprowadzono pierwsze demokratyczne i wolne od nacisków politycznych wybory władz rektorskich i dziekańskich, prof. Łopuski został dziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Ze stanowiska zrezygnował latem 1982 r., gdy władze stanu wojennego odwołały rektora Stanisława Dembińskiego – przypomina Uniwersytet Mikołaja Kopernika. 

Profesor Jan Łopuski był wybitnym znawcą prawa morskiego i prawa ubezpieczeń. Za swoją działalność otrzymał Order Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. W 2010 r. IPN nadał Profesorowi tytuł Kustosza Pamięci. Profesor Łopuski był także laureatem Szczególnego Wyróżnienia UMK "Convallaria Copernicana", a w 2017 r. otrzymał Medal Honorowy Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium”. Ostatnie lata życia spędził w Gdyni.

fot. Andrzej Romański/UMK

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

jan łopuski, umk, dziekan wydziału prawa - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama