12°C bezchmurnie

Ziobro wymienił sędziów w Toruniu, jednak nie po myśli ojca Rydzyka…

Partie Polityczne, Ziobro wymienił sędziów Toruniu jednak myśli Rydzyka… - zdjęcie, fotografia

Minister sprawiedliwości już oficjalnie zaczął robić porządki w toruńskim sądownictwie.

Przypomnijmy, że 17 stycznia minister Zbigniew Ziobro odwołał prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu Andrzeja Kurzycha. Podobny los spotkał prezesa SR w Łodzi. Powód? Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku chodzi o niską efektywność pracy sądów.

Z decyzją ministra sprawiedliwości nie zgadzają się sędziowie toruńskiego sądu. Na specjalnym zebraniu napisali uchwałę, w której bronią dotychczasowego Prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu. 

- Pan Sędzia cieszy się w środowisku uznaniem i szacunkiem. Wykazał się profesjonalizmem, a także zaangażowaniem w swojej pracy na stanowisku Prezesa, a wcześniej Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Toruniu. W ostatnim czasie podjął szereg działań zmierzających do poprawy działania Sądu, w tym Wydziału Gospodarczego, zaś Minister Sprawiedliwości nie oczekując na efekty tych działań, arbitralnie, nie zważając na głos środowiska, podjął decyzję, która nie może zostać zaakceptowana - czytamy w uchwale.

Tymczasowo obowiązki prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu przejął Ryszard Reif, ale nie jest to ostateczny wybór Zbigniewa Ziboro. Jednak już niedługo mamy poznać nazwisko nowego prezesa. 

Wraz z Andrzejem Kurzychą odeszła wiceprezes Ewa Stępień (sama złożyła rezygnację). Jej miejsce zajął już delegowany przez ministra człowiek. Jest nim Krzysztof Dąbkiewicz. 

Najgłośniej o nim zrobiło się w 2011 roku. Dąbkiewicz prowadził wtedy sprawę ojca Rydzyka w sprawie nielegalnej zbiórki publicznej. Dyrektor Radia Maryja odwoływał się od tego wyroku, ale sąd podtrzymał karę, czyli trzy i pół tysiąca złotych grzywny.

- Najwyżej mnie zamkną - mówił wtedy ojciec Rydzyk.

Teraz czekamy na ostateczny wybór prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu. Dlatego do tematu będziemy jeszcze wracać.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 


Ziobro wymienił sędziów w Toruniu, jednak nie po myśli ojca Rydzyka… komentarze opinie

  • szofer - niezalogowany 2018-02-18 09:51:22

    25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

  • Julia K. - niezalogowany 2018-02-18 11:46:37

    Słysze że wszyscy są równi wobec prawa, zatem O. Rydzyk ZAGROZONY!!

  • Gość - niezalogowany 2018-02-18 19:03:01

    Rydzyk, powiedział "Najwyżej mnie zamkną", a powinni już dawno go zamknąć i pokazać życie wiezienne dla tak ładnych panów w sukience i to pod więziennym prysznicem.

Dodajesz jako: Zaloguj się